V posledních hodinách se postupně rozeběhly jak finanční sbírky (infobox vpravo nahoře), tak i sbírky na různé 
pomůcky. S tím pomáhají některé školy, v pátek například základka v Bynově. Město Děčín bude v následujících dnech potřebovat hlavně čistící prostředky, pracovní a gumové rukavice, savo, prací prostředky, košťata, hadry, toaletní papíry. Kdo chce pomoci, ať zavolá na tyto linky: 412 516 516, 412 593 182 nebo 412 593 183.

Uklízet se ve městě ale zatím nebude. Podle meteorologů totiž hrozí další deště. Není tedy jisté, zda srážky nezastaví klesání hladiny Labe.

„Čistící prostředky a pomůcky na úklid budeme vydávat až pokud bude jisté, že nedojde k opětovnému zaplavení. Kontejnery na odpad nebudeme přistavovat. Vysoušeče začneme distribuovat v úterý," popsala postup mluvčí města Markéta Lakomá.

Již tuto neděli, pokud nedojde k nějakým komplikacím, začnou statici prohlížet zatopené domy. Na úklid se také postupně hlásí první dobrovolníci, dokonce bezdomovci. „Sice bydlím asi půl roku na Starém Městě v autě, ale protože jsou povodně, chci přiložit ruku k dílu. Ruce mám zdravý," říká Filip Kmoch, který se sám přišel přihlásit na děčínský Český červený kříž.

Kmoch není jediný, kdo chce pomáhat s odstraňováním následků záplav. ČČK 
v Děčíně eviduje již padesát dobrovolníků.

„Jakmile klesne voda, obvoláme je a pošleme tam, kde budou potřeba," říká ředitelka děčínské pobočky ČČK Irena Cachová. Do Děčína míří podle ní také humanitární pomoc.

A pořádná. Kaufland totiž věnoval palety plné potravin: Do Děčína přijede dvanáct palet, na kterých budou sušenky, rýže či piškoty. Dalších dvanáct palet míří  také do Ústí nad Labem. Jak už bylo řečeno, postupně pomáhají také lidé v Děčíně. „Sbírky probíhají perfektně, už jsme tady na pobočce zavalení," dodala Cachová. 

 

V pátek Děčín přišel v boji 
s povodní s nečekaným tahem – začal využívat vznášedlo. 
O to přitom usiloval přes dva roky – poprvé si ho nechal předvést na Labi na jaře 2011 s tím, že ho bude využívat právě při povodních. Jenže ani během dvou let jeho nákup neproběhl. Záplavy ale všechno rázně změnily.

„Děčín využil zákona a ve zkráceném řízení koupil vznášedlo italské výroby, které bylo do třiceti osmi hodin doručeno a předáno k užívání. Vznášedlo je pro pět osob, má lehátko a vybavení pro lékaře. Zakoupeno bylo z projektu Spolupráce při řešení krizových situací na řece Labi 
v česko-saském příhraničí, 
Cíl 3," řekl Děčínskému deníku primátor města František Pelant. ¨