Školy, úřad, divadlo, zámek nebo knihovna. Tam všude poteče až do konce roku 2020 elektřina od dodavatele, který dá radnici nejvýhodnější nabídku. Oproti minulosti, kdy město nakupovalo elektřinu na burze, se ale nyní rozhodlo vydat jinou cestou.

„Rada rozhodla, že nového dodavatele budeme vybírat elektronickou aukcí,“ řekl náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl.

To znamená, že zájemci, kteří se do výběrového řízení přihlásí a splní podmínky, budou ve středu 21. března v on-line aukci podávat své nabídky. Cena bude postupně v jejím průběhu klesat. Vyhraje ten, kdo nabídne nejméně.

Elektřinu bude následně dodávat do všech městských budov. S výjimkou sportovní haly v Maroldově ulici, která nese jméno jednoho z dodavatelů elektřiny – Armex Energy.

Město mělo ještě možnost zvolit nákup pomocí energetické burzy. V takovém případě není pevně stanoven termín aukce, ale pouze časové období, ve kterém se aukce může konat. Nakupující pak může lépe reagovat na výkyvy v ceně elektřiny a vybrat si pro sebe nejvýhodnější termín. Tedy den, kdy je podle jeho názoru cena nejníže.

Oproti minulým rokům není možné očekávat tak výrazný pokles ceny silové elektřiny v porovnání s předpokládanou cenou. „Od poslední aukce totiž ceny silové elektřiny významně stouply,“ upřesnil Anděl.

Před čtyřmi lety, kdy radnice také soutěžila dodavatele elektřiny, se do tendru přihlásily čtyři firmy, v aukci pak nakonec bojovaly jen dvě z nich. Ale i to stačilo, aby se podařilo oproti očekáváním cenu výrazně srazit.

MĚSTO UŠETŘILO

Magistrát tehdy předpokládal, že za elektřinu dá za dva roky přes 28 milionů korun, vítězná cena nakonec jen lehce překročila 19 milionů. Při nákupu elektřiny přes burzu před dvěma lety pak Děčín ušetřil.

Zkušenosti se soutěžením cen elektřiny a plynu mají také v Benešově nad Ploučnicí. V tomto téměř čtyřtisícovém městě soutěžili dodavatele plynu naposledy loni na podzim. Do konce loňského roku platil Benešov za jednu megawatthodinu 552 korun, od Nového roku cena klesla díky nákupu na burze pod 500 korun.

„To kromě úspory pro město znamená, že budeme moci zlevnit lidem teplo. Většinu plynu totiž odebírá městská teplárna,“ uvedl starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák.

Podobně úspěšný byl Benešov i u předchozí aukce v roce 2015. Tehdy počítal, že za plyn pro teplárnu zásobující teplem přibližně třetinu města zaplatí 7,7 milionu korun. Výsledná nabídka byla o 1,67 milionu korun nižší.

„Někdy slyším obavy o plynulost dodávek při nákupu přes burzu. To ale považuji za výmluvu, vzhledem k zákonným mantinelům se nikdy nestane, že bychom byli bez elektřiny nebo plynu,“ dodal Ušák.