Podle vedení radnice se jedná o investice, které nejsou na první pohled viditelné, ale je nutné na ně také zajistit peníze.

„Jedná se o akce, které jsou skryté veřejnosti, ale jsou neméně důležité," říká děčínská primátorka Marie Blažková.

Jednou z nejdůležitějších oprav bude rekonstrukce propadlé kanalizace na boletickém sídlišti, po které tamní obyvatelé volají již několik let. Ta by měla vyjít přibližně na jeden milion korun. V současné době je místo, kde je kanalizace propadlá, ohrazené betonovými prvky, aby nebylo možné přes poškozené místo projíždět autem.

Na betonových zátarasech navíc často posedávají do pozdních nočních hodin někteří obyvatelé boletického sídliště, kteří ruší noční klid. Také na to si lidé žijící v okolních domech poměrně často stěžovali.

Další investicí v této části města bude oprava dvou mostků v Lesné, které kromě jiných využívají i zemědělci. Mostky poškodila před lety povodeň a od té doby byly nahrazeny mostními provizorii.

Oprava těchto dvou mostků by měla vyjít na přibližně tři miliony korun. Více než jeden a čtvrt milionu korun poputuje na opravu střechy a zateplení mateřské školy v Krásném Studenci. Další investicí na okraji města je oprava kanalizace v Jelení ulici v Oldřichově.

Pokračovat budou také opravy Žižkovy ulice u zoologické zahrady, třetí etapa této rekonstrukce by měla vyjít na přibližně dva miliony.

Důležitou naplánovanou investicí je také oprava kanalizace na základní škole ve Vojanově ulici. Pokud by město do rekonstrukce za přibližně 750 tisíc korun nešlo, hrozilo by v brzké budoucnosti uzavření bazénu, který pro výuku plavání využívá řada škol.

„Prakticky každý týden tam jezdí fekální vozy a přečerpávají a vysouší. Takže to je investice, která je nutná. A opět, je to investice za obrovské peníze, která není navenek vidět," říká Marie Blažková.

Všechny tyto opravy budou hrazené z kapitálové rezervy, do které putovaly peníze z některých neuskutečněných investic, jako je přestavba knihovního sálu v Podmoklech, a z loňského přebytku.

„Posílili jsme rozpočet odboru rozvoje o šest milionů a o více než čtyři a půl milionu odboru místního hospodářství," přibližuje rozdělení peněz náměstek primátorky Jiří Anděl.

Všechny tyto investice jsou zahrnuty do akčního plánu, který tento týden schválili zastupitelé. Celkem má město připraveno dvě stovky projektů za desítky milionů korun.

„Snažíme se být připraveni na okamžik, kdy budou vyhlášeny vhodné dotační výzvy. Pokud máte na přihlášení se jeden měsíc, tak je potřeba mít pohromadě všechna potřebná povolení," vysvětluje primátorka, proč se město rozhodlo vytvořit zásobník projektů.

Požadavky na kompletní opravu jsou ale mnohonásobně vyšší.

„Požadavky odborů na nejrůznější investice do oprav dosahují půl miliardy korun. Město má volné zdroje po odečtení nutných výdajů například na městskou policii, svoz odpadků nebo údržbu zeleně na opravy třicet až čtyřicet milionů ročně. Takže my nejsme schopni ročně pokrýt ani deset procent těchto požadavků," dodává náměstek primátorky Valdemar Grešík.