Města nutně potřebují změny některých zákonů, kromě jiného toho o sociálním bydlení. V Děčíně o starostech měst, do kterých se stěhují problémoví lidé, jednal náměstek ministryně pro místní rozvoj Petr Smrček. Svou „inspekční" cestou navázal na květnovou návštěvu tří ministrů na Šluknovsku.

Děčínská radnice s ním řešila problém sociálního bydlení a ubytoven plných lidí žijících jen ze sociálních dávek. Smrček se při návštěvě Děčína také podíval do dvou nejvíce problémových lokalit města –  na boletické sídliště 
a do Krátké ulice, kde město nedávno řešilo problémy 
s tím, že místní lidé ničili okolí domů, například rozebírali chodníky.

Dobrou zprávou pro Děčín – a nejen pro něj – je, že jednotlivá ministerstva v současné době připravují změnu řady zákonů, což by mělo ulehčit život řadě obcí nejen na severu Čech. Jejich vedení navíc lidé často obviňují z toho, že si problémové obyvatele kvůli udržení počtu obyvatelstva sestěhovávají.

„Lidé nás stále napadají, že stěhujeme sociálně slabé do bytových domů ve městě. Je to holý nesmysl. Nemáme žádný důvod k takovému chování. Naopak příliv této skupiny obyvatel je pro město finanční zátěží," říká František Pelant, primátor města.

Města v současné době navíc nemají žádnou možnost, jak zabránit přílivu lidí žijících převážně z dávek.

„Těžko můžeme nařídit majitelům domů, komu mohou byt pronajmout. Snažíme se s nimi aspoň komunikovat a přesvědčovat je, aby byty nepronajímali lidem závislým na sociálních dávkách," doplnil Pelant. Jedinou nadějí měst je přesvědčit vládu, že je nutné přikročit ke změně některých zákonů.

I proto postupně projíždí zástupci jednotlivých ministerstev regiony. Problematika vyloučených lokalit se týká hned několika rezortů. Ministerstvo vnitra by mělo mít na starosti především registr přestupků, který požaduje řada starostů.

Pokud by registr existoval, měli by například policisté či strážníci v případě kontroly konkrétního člověka hned jasno, s kým mají tu čest. Stejně tak přestupkové komise. Ty doposud nemají šanci zjistit, zda se člověk nedopustil přestupků v jiném městě.

Dalším ministerstvem, které se v současné době o dění ve vyloučených lokalitách zajímá, je ministerstvo práce a sociálních věcí. To má kromě jiného na starosti výplatu dávek určených na bydlení. Ty 
v posledních letech strmě rostou a ministerstvo má v plánu dalšímu obchodu s chudobou zabránit. V současné době totiž na těchto dávkách vydělávají především majitelé domů a ubytoven.

„Pokud se nám podaří přesvědčit zákonodárce a donutit je k potřebným změnám, bude více šancí zlepšit situaci ve městě. Podobná setkání by mohla řešení problému urychlit," dodal primátor města.

Děčínsko má za sebou již jednu velkou návštěvu politiků. V polovině května dorazil na Šluknovsko ministr vnitra, ministr pro lidská práva
a ministryně práce a sociálních věcí. Rozhořčeným starostům, kteří volají o pomoc již několik let, slíbili rychlou změnu potřebných zákonů.