Nechtěné K-centrum by mohlo najít po mnoha peripetiích nové sídlo. Shoda panuje na tom, že jeho současné umístění u domu dětí a mládeže na Teplické je nepřijatelné. Po pro kraj nevhodných prostorech v části magistrátní budovy u Jílovského potoka a odporu veřejnosti při záměru koupit dům pro K-centrum na Teplické ulici nedaleko křižovatky s Pivovarskou si nyní město vyhlédlo další objekt. „Hledání vhodných prostor pro K-centrum je složité, protože musí splňovat normy odborné způsobilosti pro adiktologické služby, schválené příslušnými orgány,“ říká náměstek primátora pro prevenci kriminality Václav Němeček, který následně jednal s občanskými iniciativami jako je Děčínské fórum.

Z těchto jednání vzešlo několik zajímavých návrhů, které začala radnice dále prověřovat. „Jednou z těchto nápaditých myšlenek bylo využití prostoru bývalé restaurace Švejk u kruhového objezdu u obchodního domu Tesco,“ přibližuje další jednání Němeček. Podle jeho názoru je bývalý Švejk na ideálním místě, není zde žádná obytná zástavba, zároveň je toto místo snadno dostupné z centra Podmokel, kde je nejvíce lidí majících problémy s drogami. Podle Němečka, který zároveň pracuje jako strážník, městská policie ví, kde se tito lidé zdržují a situaci monitoruje.

Kolem vyhlídky na Kvádrberku padla více než desítka stromů.
Na Kvádrberku pokáceli přes desítku stromů. Kvůli špatnému stavu hrozily pádem

Náměstkyně primátora pro sociální oblast Anna Lehká se obrátila na krajský úřad, který musí přesun K-centra do konkrétního objektu schválit. Hejtmanství před několika dny s tímto přesunem na okraj centra Podmokel souhlasí. Mezi podmínky patří například dostupnost nebo zaručená anonymita pro klienty. To znamená, že příchod k tomuto zařízení nesmí být pod dohledem kamer městské policie, ani nemůže být v sousedství policie.

Jednání s děčínskou radnicí Deníku potvrdil také majitel bývalé restaurace Miroslav Solař z Ústí nad Labem. Ten původně netušil, jaké má magistrát s domem u kruhového objezdu úmysly. „Teprve před dvěma týdny jsem se dopátral, že tam chtějí přestěhovat K-centrum. Nechal jsem si vysvětlit, co by to obnášelo, že by to mělo být bezproblémové,“ řekl Deníku Solař s tím, že zatím není nic dohodnuté, není podepsaná ani žádná smlouva. Budovu bývalé restaurace si již byli prohlédnout zástupci několika politických stran z děčínského městského zastupitelstva. Cena, o které se stále jedná, by se měla pohybovat okolo deseti milionů korun. Před případným stěhováním K-centra do tohoto objektu by bylo také potřeba změnit územní plán, jeho současná podoba fungování podobné služby v této lokalitě neumožňuje.


Nahrává se anketa ...

V nedávné minulosti město uvažovalo o koupi domu na Teplické ulici. Proti tomu se ale zvedla vlna nevole, dokonce vznikla petice vystupující proti záměru koupě domu pro přestěhování K-centra od DDM. Město se nakonec od tohoto záměru rozhodlo ustoupit a hledalo další vhodné místo, kde by bylo možné služby K-centra, které kromě výměny injekčních stříkaček zajišťuje také poradenství pro děti i dospělé nebo krizovou intervenci, poskytovat.

Mohlo by vás také zajímat: Svetry z Krásné Lípy nosí i švýcarští pošťáci, v Schindlerce navazují na tradici

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura