Lidem, kteří jsou na Děčínsku bez práce, se – snad – začíná blýskat na lepší časy. Někteří starostové totiž na pondělní schůzce v Děčíně s vládní agenturou CzechInvest nabídli a představili místa, kde by mohli potencionální investoři rozjet výrobu. A hlavně – zaměstnat lidi bez práce.

„Děčínsko se v nezaměstnanosti drží kolem pátého místa už deset let," upozorňuje poslanec za Děčínsko Jaroslav Foldyna, který setkání starostů s CzechInvestem domluvil.

Dosud totiž byla, pokud jde o místa pro investory, situace na Děčínsku naprosto katastrofální. V nabídce CzechInvestu totiž byla na Děčínsku pouhá dvě místa. Přitom v celém Ústeckém kraji je takových míst více než 150.

S tím by měl teď být ale konec.

„Nechal jsem vybrat vhodné pozemky a budovy, které jsem na setkání předal," říká starosta Varnsdorfu Martin Louka. A nabídl i řešení: Podle něj by měli investoři využívat volný prostor ve fabrikách, kde sice výroba již běží, ale jsou tu stále volné kapacity. Což je ve výběžku třeba Elite či Velveta.

„Nejsou tam naplněné kapacity. Přitom je tam elektřina, teplo, ostraha. Nový investor by nemusel zpočátku tolik investovat," říká Louka. Podle něj možnost, jak zvýšit zaměstnanost jsou, jde jen o to, najít ty správné cesty.

„Musíme přemýšlet nad tím, jak investora přesvědčit, že nabízená místa jsou pro něj ta správná," dodává varnsdorfský starosta. Podle něj se jedná o soutěž – kdo nabídne lepší podmínky, má šanci uspět. „Pro nás by bylo skvělé třeba i deset nových pracovních míst," dodává.

Také v Děčíně existuje místo, kde by se mohla rozjet výroba. Jsou to haly Četransu v Malšovicích, které si zástupci CzechInvestu v pondělí prohlédli.

„Ty haly jsou prázdné a ne přímo v dezolátním stavu," upozorňuje Foldyna. A další dobrá zpráva: CzechInvest bude již dokonce jednat s investorem, který právě o tyto haly projevil zájem. Pokud by jednání dopadla dobře, mohlo by tu, zřejmě v chemické výrobě, najít práci až 150 lidí, což by bylo pro Děčínsko, kde se počet lidí bez práce pohybuje neustále kolem hranice deseti tisíc lidí, velice dobré.

Fakt, že daly města na pondělí schůzce podklady pro budoucí investory, je ale podle Foldyny jen první z kroků. Podle poslance je třeba nově definovat kritéria pro získávání dotací. Ne všechny totiž obcím vyhovují.

ČÍSLO DNE 80
Až 80 mechaniků pracovalo v dobách největší slávy v servisu nákladních automobilů v areálu Četransu v Malšovicích. Ten ale nyní zeje prázdnotou. Areál s přibližně půlhektarovou halou a zázemím nyní zařadí agentura Czechinvest do své databáze, ve které nabízí jednotlivé areály v celé republice potencionálním investorům.