Už na čtyři stovky dohod o splátkách uzavřelo město Děčín se svými dlužníky. Měsíčně se tak podaří vybrat až sto tisíc korun. „Dlužníci splácejí měsíčně od padesátikoruny po tisíc korun, podle svých možností,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.

Ke konci loňského roku dlužili lidé městu přes padesát milionů korun. Možnost své dluhy splácet ze sociálních dávek zavedl Děčín loni na jaře a vybral více než milion korun.

Sociálně demokratický kandidát do parlamentu Jaroslav Foldyna z Děčína si myslí, že takto vymáhat dluhy, je špatné. „Nevyčítám to městu. To dělá, co může, ale je to chyba systémová. Zákon by měl definovat, že dlužník, pokud nechce svůj dluh splatit třeba prací pro město, nebude pobírat žádné sociální dávky. To by, myslím, mohlo lidi vychovat,“ řekl Foldyna.

Na místních poplatcích dluží lidé Děčínu čtrnáct milionů korun, nejvíce za svoz odpadu. „I proto jsme dvěma stovkám problémových lidí umožnili, aby poplatky hradili měsíčně, aby ke dnu splatnosti, který je na konci června, neměli dluh,“ vysvětlila mluvčí Silvarová.

Dalších sedmnáct milionů korun dluží lidé za pokuty, které jim udělili třeba strážníci městské policie. „Zbývající částka jsou tak zvané nedoplatky za pronájmy majetku ve správě města či náhrady škod,“ dodala mluvčí. Upozornila, že tyto jsou většinou nedobytné. „Firma třeba neexistuje nebo dlužník nemá žádný majetek a při exekuci ani není co brát,“ vysvětlila Silvarová.

Už hned poté, kdy Děčín s akcí vyrukoval, ji kladně hodnotil Miroslav Brož z organizace Člověk v tísni: „Je to rozumná varianta jak vymoci dluhy od sociálně slabých lidí a nedostat je ještě do větších problémů. Město mohlo přistoupit rovnou k exekucím, což mu zákon umožňuje, ale neudělalo to. Jsem rád, že Děčín ukazuje i ostatním městům, že je k takovým věcem možné přistupovat i sociálně citlivě.“

Způsob vymáhaní dluhů změnili i v Chomutově, který proslul tím, že exekutoři dlužníkům bez jejich písemného souhlasu odebírali sociální dávky rovnou v budově úřadu a v den výplaty. Dneska už město postupuje jinak. „Má tým mobilních exekutorů, kteří lidem zabavují věci třeba přímo na ulici nebo doma. Věci pak město draží a výtěžek z dražby jde na úhradu dluhů,“ popsal chomutovské praktiky šéfredaktor tamního Deníku Josef Dušek. Doplnil, že zisk z dražby rozhodně neuhradí veškeré dluhy dlužníka. „Zabavené věci město prodává za pár korun, protože zpravidla nemají vysokou hodnotu,“ dodal Dušek.