Ještě před pár týdny bylo v okolí paneláku v Zelené ulici v Děčíně živo. Pro řadu místních až příliš živo, věžáku se totiž přezdívalo dům hrůzy. Nyní je zde pusto. Po vyhlášení bezdoplatkové zóny se z něj postupně začali lidé stěhovat pryč a dnes je prázdný. V polovině května Děčín území bez doplatku na bydlení rozšířil do dalších lokalit na Starém Městě a v Boleticích.

Že se situace v Zelené mění k lepšímu, poznali nejen strážníci, kteří sem nemusejí jezdit tak často, ale především místní. Ti si často stěžovali na hluk a nepořádek. „Roky to bylo k nevydržení. Teď se konečně můžeme v klidu vyspat a nebát se mít otevřené okno,“ kvitoval rozhodnutí radnice jeden ze starousedlíků.

Podobných míst nyní ve městě přibylo. Děčín se tentokrát neomezil jako doposud na pouhé jednotlivé domy, ale zakázal od poloviny května vyplácení sociální dávky v celých problémových lokalitách.

„Chceme motivovat majitele nemovitostí dbát o pořádek v domech a jejich okolí a převzít tak svůj díl odpovědnosti za své podnikání, které mnohdy negativně zasahuje do života celé lokality,“ řekl děčínský primátor Jaroslav Hrouda.

Dětský den v děčínském muzeu.
FOTO: Poníci, malování na obličej nebo soutěže. Děti v Děčíně si užily zábavu

Město ve spolupráci se stavebním úřadem, hasiči a městskou policií už také provádí ve vybraných problémových domech kontroly, jedna proběhla například v Boleticích.

Nově není možné posílat doplatek na bydlení do domů v části Březové ulice od křižovatky s Litoměřickou, do části Růžové, Zelené a Litoměřické, do celé Roudnické ulice. A také do oblasti vymezené Obloukovou, Příčnou, Rakovnickou, Žerotínovou, Jezdeckou, Kladenskou, Přemyslovou, Úzkou a Liščí ulicí.

Pro města je vyhlášení takových zón jedinou možností, jak omezit obchod s chudobou. Lidé závislí na sociálních dávkách totiž platí násobně vyšší nájmy, než je obvyklé.

V nově vymezeném území, kam stát nesmí posílat jednu z dávek na bydlení, je také panelový dům v Rakovnické ulici. Ten nedávno koupili noví majitelé, kteří začali prakticky okamžitě zvedat lidem nájemné. Na stranu nájemníků se postavila občanská poradna Charitního sdružení i město. Někteří ale tlak neustáli a raději se odstěhovali. Jejich místo pak zaujali lidé, kteří žili doposud například v panelovém domě v Zelené ulici.

Noc kostelů v České Kamenici.
FOTO: Noc kostelů nabídla výhledy z věží, hudbu nebo prohlídky

Právě Staré Město patří mezi čtvrti, kde mají děčínští strážníci hodně práce. Jen za prvních deset měsíců loňského roku v lokalitě vymezené opatřením obecné povahy o nevyplácení doplatků řešili 128 přestupků, z toho jich polovina byla proti veřejnému pořádku.

Za dvanáct měsíců loňského roku bylo podle výroční zprávy městské policie v celém Děčíně 1 567 přestupků proti veřejnému pořádku nebo těch, které porušují městské vyhlášky zakazující například na některých místech pití alkoholu. „Typicky jde o rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství nebo vzbuzení veřejného pohoršení. Zbývající část tvoří přestupky proti občanskému soužití, majetku, porušení obecně závazných vyhlášek a přestupky podle zákona o ochraně před škodlivými účinky návykových látek,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.