Zámek na skále září do noci. Stejně jako vyhlídka na Pastýřské stěně nebo Tyršův most. To by se mělo změnit. Děčín vyhlásil soutěž na nové nasvícení nejvýraznějších městských dominant. Má to být jeden z prvních kroků, jak ve městě začít bojovat se světelným smogem.

„Nyní vypsaná soutěž má za cíl najít celkový pohled na noční Děčín. Hledáme adekvátní dokreslení dominant města v noci,“ řekl děčínský městský architekt Ondřej Beneš, který byl jedním z iniciátorů soutěže na nové nasvícení.

Její výsledky by mělo mít město k dispozici na podzim. Náklady na změnu světel se budou pohybovat v milionech korun. Na každou z dominant má město jiné nároky. Přesto všechny tři mají jedno společné nízké provozní náklady a nasvěcovat jen to nejzbytnější v co nejmenším rozsahu.

V případě zámku by tak měla do noci zářit jeho nejvýraznější část. Tedy věž nad řekou včetně hodin. Naopak podle zadání soutěže není třeba osvětlit celý zámek, který svou využívanou plochou patří k největším památkám v České republice. Stejně tak soutěž nepočítá s nasvícením Dlouhé jízdy, tedy přístupové cesty na zámek.

„U zámku jsme uvažovali i o nasvětlení vnitřních prostor, protože hledáme civilní, ale přesto reprezentativní pojetí,“ popsal Beneš postup při tvorbě podkladů pro soutěž. Jedním z požadavků je podle něj i variabilita jednotlivých světelných systémů. Ostré venkovní osvětlení je totiž nepříjemné nejen pro pozorovatele venku, ale je problematické i při nočních akcích na zámku, kdy svítí přímo do oken.

U Tyršova mostu zadávací podmínky soutěže nabízejí ke zvážení doplnění osvětlení do oblouku. U Pastýřské stěny by bylo podle podmínek dobré prověřit její současné osvětlení a hledat další možnosti, zda ji není možno osvětlit jemně a citlivě v souladu s osvětlením děčínského zámku, který je hned naproti.

Děčín se snaží omezit zbytečné osvětlení i jinde. „Uskutečnilo se jedno konzultační jednání se Správou železniční dopravní cesty. Snažili jsme se domluvit na omezení nasvícení, aby nezářilo mimo drážní pozemky,“ řekl předseda komise urbanistiky Otto Chmelík, který vnímá světelné znečištění jako věc, kterou je třeba řešit.

O snížení světelného smogu se snaží i ostatní města. Nejčastěji výměnou veřejného osvětlení. Zastaralé výbojky nahrazují moderní LED lampy. Jejich světlo lze lépe směrovat na ulici, nesvítí tak zbytečně do stran nebo nahoru.

Podle odborníků může světelný smog ohrožovat lidské zdraví. „Nevhodný typ umělého osvětlení v nočních hodinách a nedostatečný rozdíl mezi denní a noční intenzitou světla si pravděpodobně vybírá daň v nedostatečné regeneraci lidského organismu během spánku,“ řekl před časem ministr životního prostředí Richard Brabec. Připomněl, že světelný smog vadí i biorytmu zvířat a mění jejich chování, škodí i schopnosti orientace v noční krajině.