Vrátit lékařské pohotovosti na jedno místo, pokud možno přímo do nemocnice. Takové plány má děčínský magistrát. Praktickým lékařům se ale zpět příliš nechce. Pacienti nyní musejí jezdit do Děčína, Jílového, Verneřic nebo Ludvíkovic. Každý víkend slouží jiný lékař, velká část z nich ve vlastních ordinacích.

„Současný systém pohotovosti pro dospělé je nešťastný. Proto budeme jednat o změně. Svoláme schůzku se všemi lékaři sloužícími pohotovost a budeme se snažit dohodnout podmínky, za kterých by bylo možné vrátit všechny služby do děčínské nemocnice,“ řekl děčínský primátor Jaroslav Hrouda. Město podle něj bude jednat i s Ústeckým krajem, který pohotovost objednává, a Krajskou zdravotní, která ji zajišťuje.

NADŠENÍ BRZDÍ

Lékařům ale nynější podoba pohotovosti vyhovuje a vracet se zpět do nemocnice nechtějí. „Myslím, že to moc reálné není. Zatím nás pan primátor neoslovil. Pro nás je jediným partnerem krajský úřad, který je zřizovatelem lékařské pohotovostní služby. Pan Severa z krajského úřadu zájem nemá a je spokojený se současným režimem,“ uvedla okresní předsedkyně Sdružení praktických lékařů Jarmila Pavlovičová.

Revitalizace Podmokel.
Z Podmokel bagry jen tak nezmizí

Dodala, že pokud nějaká jednání budou, nedojde k nim dříve než v lednu. Zároveň upozornila na to, že rozpisy služeb jsou hotové až do konce března. A to v současné podobě, tedy že část lékařů slouží ve vlastních ordinacích.

Kraj podle své mluvčí Lucie Dosedělové ale aktivitu děčínského magistrátu vítá a je připraven pomoci při jednání s lékaři. Pozitivně se ke snahám magistrátu staví i Krajská zdravotní, které patří děčínská nemocnice.

„Zajištění poskytování lékařské pohotovostní služby v prostorách děčínské nemocnice považuje rovněž i Krajská zdravotní za nejvhodnější formu zajišťování této služby obyvatelům Děčínska,“ uvedl pro Deník generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Praktickým lékařům se dlouhodobě kvůli malému finančnímu ohodnocení nelíbilo, že kromě péče o pacienty v ordinaci musejí vyjíždět také k ohledání těl zemřelých mimo zdravotnická zařízení. To se podařilo krajskému úřadu nedávno vyřešit. Sehnal totiž firmu, která bude službu koronera zajišťovat.

To ale nebyl jediný problém, který sloužící lékaře trápil. V nemocnici totiž nebylo podle nich vyhovující vybavení. Nefungovalo ani připojení do systému eReceptů. Do něj se každý lékař přihlašuje vlastním certifikátem, který mu vydal Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Trhy na zámeckém nádvoří v Děčíně si o třetí adventní neděli nenechaly ujít stovky lidí.
OBRAZEM: Nádvoří zámku v Děčíně zaplnily adventní trhy a stovky návštěvníků

„V ordinaci nebylo například funkční EKG. Takže nebyl problém jen na straně lékařů, že by neměli vůli sloužit pohotovosti v nemocnici,“ prohlásil zastupitel a kardiolog Petr Havlík při projednávání dotace na provoz pohotovosti pro dospělé pacienty. Na tu Děčín pošle 400 tisíc korun.

Nemuselo by se ale jednat o jediné peníze. Podle Jaroslava Hroudy se město finanční spoluúčasti, která by případně mohla být i výrazně vyšší, nebrání. „Na provoz lékařské pohotovosti přispívá město už dlouhodobě. Je pro nás velmi důležité, aby celý systém fungoval ke spokojenosti občanů i sloužících lékařů,“ doplnil primátor.

Ochotu Děčína platit pohotovostní službu v nemocnici i pro obyvatele jiných obcí ocenila jak Krajská zdravotní, tak i krajský úřad.