Tyršův most v Děčíně by se měl v nejbližší době dočkat nového nasvícení. Dosluhující diody totiž na mnoha místech již nesvítí.

Současné diodové, bílé  osvětlení je na mostě přibližně tři a půl roku. Přesto jsou jeho některé části již nefunkční a na mostní konstrukci jsou neosvětlená místa.

„Současné osvětlení konstrukce Tyršova mostu bylo poprvé rozsvíceno 9. prosince 2008 k 75. výročí nasunutí železné konstrukce na pilíře původního řetězového mostu, který stál na stejném místě," přibližuje mluvčí magistrátu Markéta Lakomá. Podle jejích slov došlo v průběhu necelých čtyř let k opotřebení kabelů, proto se radnice rozhodla osvětlení vyměnit.

Při obnově nasvícení bude nutné vyměnit přibližně 800 metrů světelného kabelu, který se vine po jednotlivých sloupech mostní konstrukce a nasvěcuje tak most směrem do Podmokel.

Kromě diod vymění vítězná firma , která vzejde z výběrového řízení, také část vodících lišt, ve kterých je diodový kabel zachycený, a pravděpodobně také napájení.

Podle představ magistrátu by výměna stávajícího osvětlení za nové LED diody neměla vyjít na více než 377 tisíc bez daně.

„V současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele díla. Instalace nových světelných kabelů proběhne zřejmě začátkem června letošního roku," doplňuje Markéta Lakomá a ujišťuje, že by se po rekonstrukci nově instalované osvětlení od stávajícího nemělo lišit.

Kromě nového nasvícení mostu chystá magistrát také úpravu pomníku zakladatele Sokola Miroslava Tyrše, od jehož narození letos uplynulo 180 let.

„Pomník na nábřeží opravíme. Dáme mu trochu důstojnější ráz. Chceme jej ohradit, aby na něj lidé nesedali a vypadal jako opravdový pomník," řekl o chystané rekonstrukci Tyršova pomníku primátor Děčína František Pelant. Oprava by měla vyjít podle předběžných hrubých předpokladů přibližně na 200 tisíc korun.