Na nové adrese by mělo ještě letos sídlit děčínské Centrum sociálních služeb. Počítá s tím magistrát, který by jej rád přestěhoval do budov bývalé zvláštní školy na ulici 17. listopadu. S jejich nákupem od kraje na svém posledním zasedání souhlasili zastupitelé.

„Chceme do těchto budov přestěhovat nejen vedení Centra sociálních služeb, které je dnes v poliklinice. Kromě toho by tam měl být i denní stacionář Domino," říká primátor Děčína František Pelant s tím, že se magistrát snaží, aby jeho příspěvkové organizace byly v městských domech a nemusely tak platit nájemné.

Oba domy byly v minulosti ve vlastnictví města Děčína, které je ale následně převedlo na krajský úřad. Ten se totiž stal zřizovatelem zvláštních škol. Před několika lety se ale rozhodl, že několik děčínských pracovišť již speciální školy, jak se později zvláštní školy jmenovaly, sloučí.

Dva domy na ulici 17. listopadu tak osiřely a kraj zvažoval, jak s nimi dále naloží. Ve svém majetku je totiž držet nechtěl. Nakonec se rozhodl pro vyhlášení dražby. To se ale nelíbilo vedení Děčína. Krajský úřad totiž oba domy získal od Děčína bezúplatně. Proto nyní město požádalo o zpětný převod, aby v nich mohlo provozovat sociální služby.

„Nakonec jsme se s krajským úřadem dohodli, že ukončí dražbu a školy nám převede. Za jejich převod tak zaplatíme jen náklady spojené se zrušením již zahájené dražby. Celkem to dělá přibližně 70 tisíc korun, které musíme za převod škol do majetku města zaplatit," doplnil Pelant.

Přestože by se Děčín měl stát majitelem domů již brzy, nebude možné do nich Centrum sociálních služeb nastěhovat okamžitě.

„Počítáme s tím, že budeme budovy postupně opravovat a uvádět je do provozu. Nejprve bude nutné ale nechat zpracovat projekt na rekonstrukci obou budov. Jedna z nich je v poměrně dobrém stavu, u té druhé je to o dost horší. Teprve až bude projekt hotový, budeme moci říct, kolik bude rekonstrukce stát," uvedl František Pelant.

Centrum sociálních služeb by se mělo do bývalé zvláštní školy stěhovat postupně.

„Jakmile budovy nabudeme a provedeme nejnutnější úpravy, tak budeme stěhovat patro po patru. Tak, jak se nám je podaří opravit a připravit na nový provoz v rámci sociálních služeb," uzavřel primátor.

Centrum sociálních služeb ale není jedinou děčínskou městskou příspěvkovou organizací, kterou letos čeká stěhování. Mnohem větší stěhovací akci bude muset během prázdnin zvládnout městská knihovna. Během přibližně dvou měsíců, kdy se přestěhuje z Podmokel do nové budovy na břehu Labe, bude nutné převézt například 200 tisíc knížek.

Stěhování probíhá také přímo na magistrátu, který se snaží sloučit oddělení odborů do jedné budovy.