Dvoudenní mimino odložila loni v létě do čekárny očního oddělení děčínské nemocnice jeho matka. Pokud se k takovému činu rozhodne další rodička, bude už moci odložit dítě do baby boxu, tedy vyhřívané a zdravotníky monitorované schránky. V děčínské nemocnici by měl být v provozu od poloviny dubna letošního roku. Přitom ještě před několika měsíci tvrdil zakladatel baby boxů Ludvík Hess ze sdružení Satim, že děčínská nemocnice nemá pro schránku vhodné místo. Baby box totiž musí být umístěn tak, aby ten, kdo do ní dítě odkládá, měl naprosté soukromí a zajištěnou anonymitu.

„Takové místo jsem našla, baby box bude jen pár metrů od vrátnice napravo v objektu provozní budovy, matku k němu dovedou šipky, anonymitu místo zaručuje,“ vysvětlila náměstkyně ředitele děčínské nemocnice Anna Briestenská.

Zásluhu na děčínském baby boxu lze přičíst i dlouholetému příteli Ludvíka Hesse bývalému poslanci Parlamentu Vladimíru Laštůvkovi. „Ludvík je mým přítelem už od dob studií, jeho práci sleduji a proto jsem ho i oslovil, aby se pokusil zřídit baby box i v Děčíně. On kývl. Navíc, čím jsem starší, tím má pro mě každý zachráněný lidský život větší cenu,“ řekl Laštůvka.

Hledají sponzory

Cena jednoho baby boxu je čtvrt milionu korun. O jeho údržbu se sdružení Satim stará bezplatně. „V nejbližší době se chystáme oslovit na pět stovek potencionálních dárců z řad firem, podnikatelů a úřadů na Děčínsku, kteří by mohli přispět,“ řekl Ludvík Hess. „V poslední době pozoruji, že dárců přibývá, jistě to znamená, že nezájem a krutost společnosti vystřídaly souznění a soucit,“ poznamenal Hess.

Přispěje i město Děčín, podle jeho primátora Vladislav Rašky to určitě nebude méně než deset tisíc korun, kterými Děčín přispěl Ústí nad Labem na jeho schránku. „Samozřejmě nespoléhám jen na peníze z městského rozpočtu, oslovím i podnikatele, aby přispěli,“ poznamenal Raška.

Úkolem Krajské zdravotní a. s., pod níž děčínská nemocnice patří, budou stavební úpravy pro schránku. „Zatím ale nevíme, jak by měly vypadat a na kolik nás vyjdou,“ řekl mluvčí společnosti Jiří Vondra.

Kladná odezva

Baby box nemusí sloužit jen děčínským matkám, využít ho můžou i další a lékařka Briestenská si myslí, že to mohou být i ženy z nedalekého Německa. „Nám je přeci jedno, jaké je dítě národnosti, hlavně, že se jej podaří zachránit,“ poznamenala.

V děčínské nemocnici mají s odloženým dítětem zkušenost. Loni v červnu tu na oční ambulanci odložila matka novorozeného chlapečka, byl v dobrém stavu, zaopatřený po porodu a u sebe měl vysvětlující dopis, proč jej matka odkládá. Malý Matěj, jak ho matka pojmenovala, se ale už v srpnu vrátil k rodině. Matka si to rozmyslela a chlapečka si vzala zpátky.

Zřizování schránek má kladnou odezvu. Pro jsou nejen lékaři ale i policisté. Žena, která se dítěte nějakým nezákonným způsobem zbaví, se totiž může dopustit trestných činů, a to opuštění dítěte nebo i vraždy novorozeného dítěte. Za opuštění dítěte jí hrozí až šest let vězení, za úmyslné usmrcení až osm let. Pokud dítě odloží do baby boxu, je beztrestná.

ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ
LENKA KOPSOVÁ