„Řadu akcí naplánovaných pro letošní rok se nepodařilo dotáhnout do konce a vyfakturovat, některé dokonce ani zahájit,“ přiblížil letošní přebytek, z kterého chce město financovat schodek v roce 2019, náměstek primátora Jiří Anděl (ANO). Jednou z takových městských investic je kanalizace na Horním Oldřichově, oprava školy v Bynově také měla být dál. Město často doplácí na to, že vzhledem ke stavebnímu boomu stavební firmy nemají dostatečné kapacity. Kromě toho má Děčín v letošním roce výrazně vyšší příjmy, než jaké při schvalování rozpočtu před rokem očekával.

Koledy na děčínském zámku zpívalo na 300 lidí.
FOTO, VIDEO: Děčín zpíval koledy s Deníkem. Lidé zaplnili náměstí i zámek

„Daří se ekonomice a s tím souvisejí i vyšší daňové výnosy, o kterých se nám ještě před čtyřmi nebo pěti lety ani nezdálo. Konečně se dostáváme do situace, ve které jsme byli před pádem v roce 2009. Stát začal narovnávat věci, při kterých města a obce připravil o peníze během recese,“ vysvětlil rostoucí příjmy Jiří Anděl. Ještě před čtvrtečním jednáním měli zastupitelé pracovní zasedání, na kterém se mohli s rozpočtem seznámit.

„Oceňuji, že se taková debata vedla. Rozpočtu ale vyčítám, že je málo konkrétní. Chtěl bych také otevřít debatu na téma výročních zpráv městských příspěvkových organizací, které by měly být veřejné,“ řekl zastupitel Tomáš Brčák (ODS). Tomu v rozpočtu chybí také více peněz do zateplení školských budov, což by následně přineslo úsporu městských peněz.

Těžký sníh lámal na Šluknovsku stromy.
FOTO: Sníh zavalil Šluknovsko. Stromy zablokovaly silnice, vypadla elektřina

Pokud bude trend pokračovat, měl by mít Děčín na konci volebního období daňové příjmy okolo jedné miliardy. Rozpočet pro příští rok počítá s 850 miliony, daně tak jsou největší příjmovou položkou města. Největším výdajem je tradičně provoz státní správy a samosprávy, na ten by příští rok mělo jít 210 milionů korun, letos to bylo o šest milionů méně.

Za nárůstem stojí především růsty platů. Další výraznou položkou v rozpočtu je například školství nebo doprava, na kterou putuje 136 milionů. Z toho největší díl ukousne kompenzace pro dopravní podnik – 70 milionů korun. Další desítky milionů korun poputují příští rok do investic, většinou rozběhlých již v letošním roce. To je případ například první etapy revitalizace Podmokel. Pro tu počítá rozpočet pro rok 2019 s téměř 30 miliony korun. Podle Anděla má jít příští rok do obnovy a údržby městského majetku výrazně více peněz než v uplynulých letech.

Jiří Peřina vpravo, Jozef Kovács vlevo.
Zachránili sraženého chodce, dostali titul Gentleman silnic

Opozice navrhla během schvalování rozpočtu nová pravidla pro rozpočtové změny. „Rozpočet je trhací kalendář. Dneska jej schválíme a zítra se může sejít rada města a za peníze na opravu školky si koupí třeba jachtu. Rozpočtové změny by proto mělo schvalovat zastupitelstvo,“ navrhl Valdemar Grešík (Volba pro Děčín).

Se svým návrhem ale neuspěl, zastupitelé o něm ani nehlasovali. Podle Anděla je současný způsob operativnější. Pro rozpočtová opatření tak zůstanou pravidla, která podle vedoucí ekonomického odboru magistrátu Hany Hlaváčkové platí od roku 2006. Platila tedy po celou dobu, kdy byl Grešík členem rady města.

Ilustrační foto.
Krásná Lípa chystá stezku pro vozíčkáře

Loni v prosinci zastupitelé schválili rozpočet pro rok 2018 s příjmy necelých 842 milionů korun, v průběhu roku se však městu podařilo získat další peníze navíc například prostřednictvím dotací a vyššímu výběru daní. Upravený letošní rozpočet tak počítá s příjmy necelých 978 milionů a výdaji 1,2 miliardy.