Primátorem by se měl stát Jiří Anděl (ANO), který by měl mít čtyři náměstky. Koalice bude mít v 27členném zastupitelstvu většinu 15 hlasů. K podpisu koaliční dohody došlo na netradičním místě. Členové nové koalice se totiž sešli na terase kulturního domu Střelnice, ve kterém mělo ve stejný čas začít jednání zastupitelstva. To ale primátor Jaroslav Hrouda s odkazem na covidovou epidemii necelých 24 hodin před jeho začátkem zrušil.

„Máme podpisy zavázáno patnáct zastupitelů. To je většina, která je schopná zbavit město tohoto provizorního stavu,“ řekl po podpisu smlouvy Jiří Anděl (ANO). Rada bude mít jako doposud devět členů, čtyři připadnou hnutí ANO. Nově bude mít Děčín čtyři náměstky, z toho dva uvolněné. Do léta měl dva uvolněné a jednoho neuvolněného náměstka a jednoho uvolněného radního.

Novou koalici tvoří kromě pěti zastupitelů za ANO také Volba pro Děčín, Piráti, ODS a Změna pro Děčín. Podle Anděla získala podoba budoucí koalice podporu také v centrále ANO. „Teprve ve chvíli, když určitá část ANO pochopila, že není možné jít dál se stávajícím primátorem, se otevřely nové možnosti. Pak už to bylo rychlé,“ přiblížil náročnost vyjednávání zastupitel Tomáš Brčák (ODS s podporou Svobodných). V opozici zůstanou komunisté, SPD, Náš Děčín, čtyři zastupitelé zvolení za ANO v čele s odvolaným primátorem Jaroslavem Hroudou a Václav Němeček zvolený za ČSSD.

Na volbu vedení města by mělo dojít do 10. listopadu. Ještě ve čtvrtek patnáct zastupitelů podalo žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Primátor Hrouda uvedl, že žádosti vyhoví. Na zpracování programového prohlášení si ale vznikající koalice dala více času. Hotové jej chtějí mít do konce listopadu.

„Vím, že minimálně několik lidí podepsalo tři týdny zpátky jinou koaliční smlouvu, kterou nevypověděli. Minimálně část této patnáctičlenné skupiny tak podepisuje koaliční smlouvy plus minus každou chvíli, takže já nevím, jaká z těch smluv nyní platí,“ reagoval na podpis nové dohody dosavadní primátor. Po volbě nového vedení opustit zastupitelstvo neplánuje.

Zrušení čtvrtečního jednání zastupitelů pouze den předem přineslo řadu nesouhlasných hlasů. Kromě současné vážné epidemické situace, kdy chtěl primátor zabránit dalšímu šíření nákazy a ohrožení lidí na životech, Hrouda argumentoval také tím, že i na samotném magistrátu je řada zaměstnanců covid pozitivních nebo v izolaci. Podle mluvčího radnice Luďka Stínila bylo ke čtvrtečnímu ránu kvůli koronaviru doma 38 lidí, dalších sedm zaměstnanců pak nepřišlo do práce kvůli péči o malé děti, které nyní nemohou chodit do školy. Dohromady má děčínský magistrát přibližně 300 zaměstnanců.

Podle Anděla se ale jednalo o zástupný důvod, zastupitelstvo si totiž už vyzkoušelo, že umí jednat i online. „Pokud svoje rozhodnutí nezměníte, vyzývám vás, abyste neprodleně opustil primátorskou kancelář na radnici. Nemáte žádný mandát řídit město Děčín,“ napsal ještě ve středu večer na sociální sítě zastupitel za Volbu pro Děčín Otto Chmelík.

Předchozí vedení města odvolali zastupitelé po dramatickém a nepřehledném jednání v červnu. Přímo během zasedání oznámil rezignaci Václav Němeček (ČSSD), čímž radniční koalice přišla o svého prvního člena. Následovalo odvolání náměstka primátora Vladislava Rašky (Náš Děčín), který zároveň vypověděl koaliční smlouvu. Jeho odvolání podpořil i primátor Jaroslav Hrouda, který byl následně spolu s dalšími třemi radními odvolán také. Zbývající radní pak na své funkce rezignovali. Rada však funguje, její odvolaní členové podle zákona zůstávají ve funkcích až do zvolení nové rady.