S výrazně nižším rozpočtem než letos bude příští rok hospodařit Děčín. Oproti rozpočtu na rok 2012 klesnou příjmy i výdaje o zhruba 
100 milionů korun. Vyšší příjmy nepřinese ani nové rozpočtové určení daní. S nižšími příjmy tak musí počítat odbory magistrátu nebo příspěvkové organizace města.

Nový rozpočet je sice sestaven jako vyrovnaný, jenže kvůli zapojení úvěru na integrovaný plán rozvoje města je schodkový.

„Ve srovnání se schváleným rozpočtem na rok 2012 jsou celkové příjmy v návrhu rozpočtu na rok 2013 nižší o přibližně devatenáct milionů korun. Na tomto snížení se významnou měrou podílí snížené inkaso daní, zrušení dotace ze státního rozpočtu na školství  a neinvestičních nákladů na žáka a naopak překročení některých příjmů na úseku místních a správních poplatků či nedaňových příjmů," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Děčínský magistrát.Město sníží výdaje

O poměrně velkou částku by 
v příštím roce měly poklesnout také výdaje města. V porovnání s letoškem poklesnou o zhruba 68 milionů korun. Na to má významný vliv snížení provozních nákladů o přibližně 30 milionů korun a kapitálových o 38 milionů.

„K redukci bylo přistoupeno z důvodu omezených finančních zdrojů i ukončování akcí integrovaného plánu rozvoje města," upřesnila Lakomá. Děčín tak snižuje svůj rozpočet již několik let po sobě.

Propad v příjmech

Nejvýraznější propad byl v letošním roce, kdy klesl o zhruba čtvrt miliardy. Tyto peníze ale městskou kasou jen protékaly, byly totiž určené na výplatu sociálních dávek. Tu od letošního ledna převzaly úřady práce. A spolu s tím i peníze určené na jejich výplatu proudí přímo na účty úřadů práce.

Propad v příjmech nezastavilo ani nové rozpočtové určení daní. To mělo podle vyjádření vlády přinést menším obcím více peněz na úkor těch největších. To ale například 
v Děčíně neplatí.

Děčín měl totiž podle předběžných propočtů získat navíc přibližně 25,6 milionu korun. Naopak ale město přijde 
o 8,4 milionu korun na příspěvcích na žáky škol. Nově také nebude smět fakturovat ostatním obcím za jejich žáky dojíždějící do děčínských základních škol. To představuje dalších 1,8 milionu, o které městský rozpočet přijde.

„Příjmy města z tak zvaných rozhodných daní podle novely rozpočtového určení daní naopak předpokládají pokles inkasa o 15 milionů korun oproti schválenému rozpočtu roku 2012, a to zejména 
z důvodu významného propadu inkasa daní," vysvětluje Lakomá.

Ilustrační fotoKvůli propadům příjmů městského rozpočtu bylo nutné škrtnout řadu výdajů. Například příspěvkové organizace města, v drtivé většině školy, požadovaly celkem necelých pět milionů korun na obnovu strojního vybavení. Nedostanou ale ani korunu.  Podle návrhu rozpočtu se tak budou muset obejít například bez nového vybavení kuchyní nebo plynových kotlů.

S menším přísunem peněz bude muset počítat také například městská policie. Ta dostane o dva a půl milionu méně než v letošním roku. 
A téměř o jeden milion korun méně než požadovalo vedení městské policie.

S rozpočtem o půl milionu nižším se bude muset spokojit divadlo nebo dům dětí a mládeže.

Šetřit se bude také například na údržbě silnic a chodníků, údržbě veřejného osvětlení nebo propagaci města 
v rámci cestovního ruchu. 
O sto tisíc korun méně bude letos určeno na dotaci na lodní dopravu do Hřenska.

ČÍSLO DNE 681
S výdaji převyšujícími 681 milionů korun chce v příštím roce hospodařit Děčín. Příjmy budou přibližně 606 milionů korun. Schodek ve výši 74 milionů bude Děčín financovat z úvěru na integrovaný plán rozvoje města. Pokud by nebylo nutné financovat tyto projekty, hospodařil by Děčín s vyrovnaným rozpočtem. Rozpočet města v této výši již schválila Rada města a zastupitelstvo jej projedná v prosinci.