Také Děčín vyrukoval do boje proti firmám, které při předváděcích akcích vnucují zejména seniorům předražené zboží. Kino Sněžník nedávno uvedlo film Šmejdi, který poodhaluje nekalé praktiky organizátorů nejrůznějších prezentací.

Přišly stovky lidí

„Dokument  přilákal do našeho kina více než půldruhé stovky diváků. Skoro polovinu z nich tvořili senioři ve věku nad pětašedesát let, kteří měli vstup zdarma. Po zhlédnutí snímku popisujícího agresi, ponižování a manipulující chování pořadatelů vůči účastníkům předváděček diváci diskutovali s ředitelem inspektorátu České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj Markem Novákem," říká šéf Kina Sněžník Martin Pošta.

„Myslím, že kdo snímek zhlédl a poté slyšel i užitečné rady jak se praktikám šmejdů bránit, už se napálit nenechá," dodal Pošta.

Děčínské kino se zároveň zařadilo mezi ta místa, kde mohou lidé podpořit petici za zvýšení ochrany seniorů při nekalém předvádění a podomním prodeji.

„Petiční archy bude možné podepisovat u pokladny kina. Věřím, že to bude vstřícný postoj veřejnosti k přijetí takových zákonů, které napříště znemožní  anebo budou mnohem přísněji trestat firmy, které své podnikání založily na zneužívání důvěry a okrádání klientů hlavně  z řad seniorů," dodal Pošta.

Znovu v červnu

Kino Sněžník chystá další promítání filmu Šmejdi na červen. Vedení kina jedná i o účasti mladé režisérky snímku Silvie Dymákové.

I v samotném Děčíně se čas od času konají prezentace pochybných firem nabízejících zboží pochybné kvality. A mnozí lidé se nechávají zlákat i na výlety za předváděčkami do jiných míst.

Jezdí senioři

„Jsem vdova a času mám spoustu. Musím přiznat, že sedět doma je docela nuda, a tak patřím společně s několika známými k těm, kteří se na podobné akce vydávají dost často," říká Helena, jedna z děčínských důchodkyň a dodává:

„Organizátoři předváděček z naší party moc velkou radost nemají, protože zlákat k prodeji se nikdo z nás, až na jeden případ, nenechal. Je ale fakt, že způsoby přesvědčování jsou dost neomalené, spíš agresivní. Zatím ale odoláváme. A tu petici v Kině Sněžník přijdeme určitě podepsat," uzavírá.