ANO získalo v Děčíně 23,06 procent hlasů a sedm mandátů v 27členném zastupitelstvu. Jednička na kandidátce ANO, Marie Blažková, byla z takového výsledku příjemně překvapená.

„Pro nás je to úžasný výsledek, přeci jen jsme pořád ještě nový subjekt. Volby ale vypadají jinak než to, co říkají lidé na ulici," uvedla Blažková.

„Určitě jsme spoustu lidí oslovili, ale nyní nás čeká spousta práce, nyní především vyjednávání," dodala Blažková s tím, že je zatím předčasné mluvit o tom, kdo stane v čele Děčína.

Přes poměrně jasné vítězství ale nemusí ANO stanout ve vedení radnice. Vše totiž záleží na tom, jak se jednotlivé politické strany a hnutí dohodnou na povolební spolupráci. Komunální politika v Děčíně takovou situaci již pamatuje. V roce 2002 vyhrála volby sociální demokracie. Ta tehdy zvítězila s přibližně čtyřprocentním náskokem. Koalici ale sestavila ODS a ČSSD putovala na osm let do opozice.

Obě nejvíce kritizované strany, tedy ČSSD a Volba pro město, které čtyři roky spolupracovaly v koalici, sice prohrály, ale udržely si silné mandáty. ČSSD si sice oproti předchozím volbám o přibližně pět procent pohoršila, ale i tak získala 19,3 procenta. Jen těsně uhájila druhou pozici před Volbou pro město, od které ji dělily jen desetiny procenta. Obě strany získaly po šesti mandátech.

Lídr třetí Volby pro město Valdemar Grešík byl proto s volebním výsledkem spokojený.

„Obhájili jsme minulý výsledek. Vítězství ANO se dalo čekat, je to značka, která táhne," uvedl Grešík. Ani on nechtěl předjímat, s kým půjde do koalice. V tom nemají jasno ani sociální demokraté.

„Musíme se poradit nejdříve mezi sebou. A teprve poté můžeme oslovit naše potenciální partnery v zastupitelstvu," řekl současný primátor a jednička sociálních demokratů František Pelant.

Není ani jasné, kdy koaliční jednání začnou.

„Nevím žádné konkrétní datum," říká Pavel Sinko z ČSSD, který dosud působil jako náměstek primátora. Svůj post v zastupitelstvu města ve volbách obhájil. Kdo se naopak nedostal, je Ivan Stríbrský.

„To je pro nás velká ztráta, řešíme to," řekl v neděli odpoledne Sinko.

Naopak kometou v ČSSD se stal  Václav Němeček, strážník městské policie a boxer, který do zastupitelstva vyskočil z desátého místa kandidátky. Získal přitom o pouhé dva hlasy méně než současný primátor František Pelant.

„Děkuji voličům za podporu a za hlasy," řekl Deníku Václav Němeček. Více nechtěl svůj volební výsledek komentovat.

Vůbec nejpopulárnějším děčínským politikem je podle hlasů Valdemar Grešík z Volby pro město, který získal 3 433 hlasů. Naopak současný primátor města prohrál na počet hlasů i se svým stranickým kolegou Ladislavem Trněným.
V zastupitelstvu Děčína bude celkem šest subjektů: Čtyři mandáty ještě získala ODS kandidující spolu se sportovci, tři komunisté, a jeden mandát TOP 09. Lídr ODS Vladislav Raška, který v Děčíně udělal slušný volební výsledek - jeho strana dosáhla 13,14 procent.

„Sluší se poděkovat všem voličům, co nám dali hlas," řekl Raška s tím, že ho mrzí nízká volební účast. Podle Rašky je teď pomyslný míček na straně vítěze voleb, tedy ANO.

„Předpokládám, že ANO bude chtít postavit svého primátora. Pokud s námi budou jednat, budeme rádi," dodal Raška s tím, že je rád, že se do zastupitelstva dostal Václav Němeček, byť kandidoval za konkurenční stranu.
Jen těsně uniklo křeslo 
v zastupitelstvu Pirátům; naopak pro Svobodné a také pro Severočechy Děčín v čele s ostrou kritičkou radnice Pavlou Vackovou skončily volby propadákem.

Nové zastupitelstvo Děčína:

Raška Vladislav Ing., Zeman Jiří MUDr.,Toncarová Dagmar, Lešanovský Václav Mgr., Grešík Valdemar Ing., Cermonová Hana Mgr., Zimová Dostálová Šárka, Bednarska Jana MVDr., Pacinová Hana, Plachý Hynek, Rosenkranc Milan Mgr.,Šenkýř Václav Doc. Dr. CSc. ,Horák Jaroslav RSDr. ,Trojanová Daniela , Blažková Marie Mgr. , Anděl Jiří Ing., Kohoutek Tomáš Mgr., Ryvola Vojtěch Ing., Štajner Jiří, Hrstka Antonín Ing., Weiss Martin Ing., Trněný Ladislav MUDr., Pelant František, Němeček Václav, Briestenská Anna MUDr. , Foldyna Jaroslav, Sinko Pavel

Více o volbách v dalších městech NA DĚČÍNSKU ČTĚTE ZDE…