Do soudní síně dorazil Darek Šváb v doprovodu dvou advokátů. Původně měl proces proti bývalému rumburskému politikovi začít již loni podzim, tehdy byl ale začátek procesu kvůli jeho omluvence ze zdravotních důvodů odročen. Obžalobu si tak před soudem vyslechl až téměř patnáct měsíců po podání obžaloby.

"Jako místostarosta města Rumburk dočasně pověřený vedením Městské policie Rumburk na poradě strážníků požadoval, aby při řešení přestupků šli na hranu nebo až za hranu zákona. Problémové občany odvedli mimo prostory snímané kamerovým systémem, případně se ke kamerám otočili zády a zde je fyzicky napadli," předčítal část obžaloby proti Švábovi státní zástupce s tím, že ty, kteří se těmto pokynům nepodvolí, nebude město Rumburk jako strážníky potřebovat.

Šváb nepopírá, že se v daný den porada se strážníky městské policie konala. Před soudem ale odmítl interpretaci státního zástupce, že strážníky nutil do překračování zákona.

"S obžalobou tak, jak je přednesena, nesouhlasím a cítím se nevinen," řekl hned v úvodu své téměř dvouhodinové řeči Šváb. Během své obhajoby obšírně vysvětloval bezpečnostní situaci, která ve městě v té době vládla. Alarmující podle něj byl především prudký nárůst jak trestných činů, tak i přestupků.

"Cílem našeho společného snažení bylo zatlačení přestupkové činnosti z města. Nicméně určitě ne tak, že budeme někoho mlátit, to v žádném případě," odmítl Darek Šváb rezolutně to, že by strážníky naváděl k násilí vůči těm, kteří nějakým způsobem poruší zákon.

V průběhu své obhajoby upozornil také na to, že situace v rumburské městské policii nebyla podle jeho názoru dobrá a že se k její práci kriticky vyjadřoval. Naznačil tak, že za trestním oznámením, které vyústilo až jeho obžalobou, tak mohou být právě spory s některými strážníky. Podle jeho názoru dokonce měli spolupracovat s tehdejší opozicí, která se snažila o jeho odvolání.

V průběhu čtvrtečního jednání zmínil několik případů, kdy podle něj městská policie nefungovala správně nebo docházelo k porušování pracovních povinností či disciplíny. Jako příklad uvedl předloňskou lednovou návštěvu hejtmana Oldřicha Bubeníčka a radního pro bezpečnost a sociální otázky Martina Klika. K jejich překvapení jim měl přijít otevřít strážník v kraťasech a domácí obuvi. U sebe neměl ani služební zbraň a další části výstroje a nebyl tak schopen v případě potřeby okamžitě zasáhnout.

Kdy padne prvoinstanční rozsudek zatím není jasné. Již ve čtvrtek měli být vyslechnuti první dva svědci z řad rumburských strážníků, kvůli dlouhé řeči Darka Švába, který v ní plánuje pokračovat i u dalšího stání, to ale nebylo možné. Soudce Miloš Řízek zatím nařídil několik jednání před prázdninami, proces by měl několika stáními pokračovat také v září.

Jak šel čas v kauze místostarosty Švába
15. prosince 2013 – Policie obvinila Darka Švába z trestných činů útisku a podněcování k trestnému činu. Později obvinění rozšířila o vydírání.
17. prosince 2013 – Pro Švába si na rumburskou radnici přišli kriminalisté.V tu chvíli netušil, že se domů vrátí až v lednu.
19. prosince 2013 – Darek Šváb skončil ve vazební věznici.
10.1. 2014 – V rumburské nemocnici, které Šváb šéfuje, proběhla razie. Policie zabavovala dokumenty.
13.1. 2014 – Zastupitelé Rumburku podrželi Darka Švába ve funkci. Pro jeho odvolání se nenašel dostatečný počet hlasů. Mezi lidmi to vzbudilo vlnu nevole.
20.1.2014 – Proběhla další razie, tentokrát na rumburském úřadu. Policisté i tady zabavovali dokumenty, a to přímo v kanceláři Darka Švába.
21. 1.2014 – Darek Šváb byl propuštěn z vazby.
17.2. 2014 – ČSSD, jejímž členem Šváb byl a za tuto stranu také v Rumburku kandidoval v komunálních volbách 
v roce 2010, vyloučila Švába ze strany. Důvodem ale nebylo jeho obvinění, ale to, že nezaplatil poplatky.
24.2.2014 – Policie předala státnímu zastupitelství návrh na obžalobu Darka Švába.
25.2.2014 – Státní zástupce předal návrh na obžalobu děčínskému soudu.