Poslední týden 
v čele Lužické nemocnice 
v Rumburku s největší pravděpodobností čeká Darka Švába. Příští týden v pátek by jej měla valná hromada odvolat
z představenstva nemocnice. Je to totiž jeden z bodů jejího programu. Ve stejný okamžik by měl skončit také jako ředitel špitálu. Jeho pád, který začal fiaskem v podzimních komunálních volbách, tak pokračuje.

Někdejší místostarosta města končí v čele Lužické nemocnice po deseti letech.

„Je to logický důsledek loňských komunálních voleb. Obešlo se to bez emocí, vše proběhlo pragmaticky," říká starosta Rumburka Jaroslav Sykáček.

Právě město, jako majoritní akcionář nemocnice, požádalo o svolání valné hromady. Součástí usnesení zastupitelstva je i kompletní obměna orgánů nemocnice. Zcela nové by mělo být od příštího pátku představenstvo. Ze současné dozorčí rady bude pokračovat pouze zástupce zaměstnanců. Kromě Švába tak ve vedení nemocnice skončí 
i ekonomický náměstek Petr Urban a náměstkyně pro zdravotní péči Martina Kučerová.

O novém řediteli rozhodne nové představenstvo, které zvolí valná hromada. Zasednout by v něm měl Karel Schäfer, Petr Vondráček, Ladislav Pokorný, Petr Dúbravec a Petr Voldřich. Nové představenstvo tak bude mít o dva členy více než to stávající.

„Některý z nových členů představenstva bude pověřen řízením nemocnice. Kdo to bude, zatím nebudeme zveřejňovat," říká Karel Schäfer, jenž by se měl stát předsedou představenstva.

Darek Šváb svůj konec v čele Lužické nemocnice Děčínskému deníku potvrdil. O své další budoucnosti ale mluvit odmítl.

„Samozřejmě vím, co budu dělat dál. Ale již nejsem veřejná osoba, takže necítím potřebu to říkat médiím. Vy také veřejně neříkáte, co budete dělat," prohlásil Šváb.

Obměnou by měla projít také dozorčí rada. Z ní budou odvoláni Radek Engl, Jan Pospíšil, Václav Staněk a Jan Sembdner. Nově by v dozorčím orgánu měli zasedat Ladislav Růžička, Dagmar Mertlová, Bronislava Nedvědová 
a Vladimír Kolařík.

Kromě změny v orgánech společnosti by mělo dojít i ke změně stanov. Podle jejich nové verze by měla valná hromada schvalovat prodeje majetku za více než půl milionu korun, stejně tak by měla schvalovat valná hromada nákupy vybavení nebo služeb nad pět milionů korun. Doposud byly prodeje v kompetenci představenstva a to se novému vedení města nelíbí. Nedávno totiž chtělo zastavit prodej části pozemků nemocnice. To se ale nepodařilo. Vedení města také tvrdí, že nemá dostatek informací o chodu nemocnice.

„To by se mělo po valné hromadě změnit," dodává Sykáček.

Valná hromada by mohla odhalit také jednu velkou neznámou. Rumburk je sice majoritní akcionář nemocnice, ale ke stoprocentnímu vlastnictví mu chybí jedna akcie. Kdo je jejím majitelem by se mohlo ukázat právě na valné hromadě.

Pro Darka Švába bude odvolání z vedení nemocnice zakončení volného pádu, který
v posledních měsících jeden 
z nejmocnějších politiků Šluknovského výběžku prodělal. Do loňských komunálních voleb byl v Rumburku šestnáct let místostarostou. Ve volbách kandidoval až na posledním místě kandidátky sdružení Rumburáci.cz a do zastupitelstva se již nedostal.

Již dříve ale opustil sociální demokracii. V průběhu minulého volebního období totiž došlo k rozkolu mezi ním a rumburskou buňkou sociální demokracie. Ten vyvrcholil snahami o jeho odvolání, 
z radnice ale nakonec musel odejít tehdejší starosta za ČSSD Jaroslav Sykáček, který se po vítězství ve volbách do funkce loni na podzim vrátil.

Švába navíc čeká ještě soud: Je totiž obžalován z vydírání a zastrašování městských strážníků.