Dárcovství a filantropii se v posledních letech daří i v Ústeckém kraji, což potvrzuje Ústecká komunitní nadace, která svými granty podporuje projekty na Děčínsku, Litoměřicku, Teplicku i Ústecku.

Tři největší dárci nadace loni věnovali na charitu přes milion korun. Největší částkou pomohl ústecký zastupitel a bývalý náměstek primátora Martin Hausenblas, pak společnost Air Products z Děčína a ústecká společnost Centropol Energy.

Díky Martinu Hausenblasovi odjelo už víc než 30 nadaných severočeských studentů sbírat zkušenosti do zahraničí. Vysílá je tam Stipendijní fond Renesance, který založil v roce 2010. „Když předáváme šeky studentům, vždy říkám: Ústecká komunita vám pomohla. Až vám to změní život, najděte způsob, jak to komunitě vrátíte," popisuje Hau-senblas.

Společnost Air Products pomáhá skrze svůj dobročinný fond, který při Ústecké komunitní nadaci založila v roce 2013. Zaměřuje se na své zaměstnance, ale i na podporu Děčínska a Teplicka.

Centropol Energy na dobročinné účely za posledních pět let rozdělil víc než dva miliony korun. S Ústeckou komunitní nadací spolupracuje od roku 2011 zejména prostřednictvím fondu Centropol – Energie pomáhá.

„Máme kolem sebe nádhernou krajinu a je jen na nás, abychom z ní udělali místo, kde se nám bude dobře žít," říká zakladatelka fondu Lenka Graf.