Zemětřesení mezi vedoucími a lídry politických stran pokračuje.

Petr Gandalovič, ústecký lídr kandidátky a jeden z místopředsedů ODS, označil volební výsledky své strany v Ústeckém kraji za prohru a rozhodl se za to nést odpovědnost. Jeho strana v kraji získala o polovinu hlasů méně (přesně o 66 760) než před čtyřmi roky.

Do čela už ne

„Na nadcházejícím kongresu ODS, který se bude konat 19. a 20. června, už nebudu znovu kandidovat do vedení ODS,“ uvedl Gandalovič. „Podporuji kandidáta ODS na předsedu vlády Petra Nečase.“

Gandalovič své rozhodnutí oznámil včera, krátce po třinácté hodině, na tiskové konferenci v „modrém“ domě v Klíšské ulici. „ODS získala v kraji z původních pěti mandátů pouze tři. Sociální demokracie nad námi zvítězila v podstatně větším, než v celorepublikovém průměru,“ pokračoval Gandalovič.

Nastanou změny

„Velmi vážně se také musíme zamyslet nad tím, že nové pravicové strany, TOP 09 a Věci veřejné, získaly dohromady více mandátů, než Občanská demokratická strana, a to 4:3,“ rekapituloval.

Zároveň to označil za velkou výstrahu od voličů ODS a důvod, aby se její členové nad sebou vážně zamysleli a pokračovali dále ve změnách, které prý strana už započala.

„Chci také vyjádřit radost nad tím, že voliči v našem kraji, který je označován jako bašta levice, odevzdali středopravicovým stranám stejný počet hlasů, jako levici. To je důkazem, že ani voliči v Ústeckém kraji se nenechali zlákat všemi těmi populistickými a nereálnými sliby,“ dodal k tomu s tím, že se zatím nechystá ani znovu kandidovat na post primátora Ústí nad Labem. „Dvakrát do stejné řeky se nedá znovu vstoupit.“

Benda: Uspěli jsme

Naopak, spokojený, ale ne zcela, je Petr Benda. Tedy krajský předseda sociálních demokratů na Ústecku. „Pro nás dopadly volby v Ústeckém kraji poměrně úspěšně,“ komentoval to Benda.

„Jsme na druhém místě v úspěšnosti v republice a v Čechách jako takových dokonce první. Naše vítězství je nejvýrazněji patrné ve srovnání s ODS,“ pokračoval Benda s tím, že přece jenom očekávali konečné volební výsledky mnohem lepší.

On sám se ani z pátého místa kandidátky do parlamentu nedostal, předstihl ho díky preferenčním hlasům Jaroslav Foldyna.

Paroubek a mrtvice

Včera se také rozšířila zpráva, že se předseda ČSSD těžce roznemohl. Na emaily Deníku dorazila kolem druhé hodiny odpoledne. Podepsaná byla jakýmsi anonymem coby „kolektiv lékařů ÚVN-Praha“.

„V neděli byl v odpoledních hodinách přijat k hospitalizaci na neurologickém oddělení Ústřední vojenské nemocnice Praha pacient jménem Jiří Paroubek s pravostrannou mozkovou příhodou a poruchou řeči-afasií. Stav pacienta je stabilizovaný,“ tvrdila.

Ačkoliv sám Paroubek, ani jeho manželka Petra včera odpoledne telefony nezvedali, jeho blízcí spolupracovníci a asistenti, třeba zrovna Petr Benda, zprávu označili za kachnu. „Byl jsem s ním na obědě a na nemocnici to nebylo,“ uvedl k tomu Benda.