Čtvrteční hlasování může znamenat konec současné koalice ANO a SPD, primátor Anděl chce totiž stabilní koalici, ideálně o třech členech.

Pouhý měsíc poté, kdy Jan Skalický řekl, že nebude navrhovat odvolání primátora, přišel s pokusem o odvolání Jiřího Anděla z nejvyšší funkce ve městě. „Děčín potřebuje primátora, který je silný, který nedělá podrazy a který konstruktivně ustojí jakékoliv otřesy v zastupitelstvu. Už jen počtem návrhů na odvolání vidíte, že pan Anděl ani jednu z těchto rolí neplní,“ řekl při přednášení návrhu na Andělovo odvolání Skalický.

Ke Skalickému se připojila také opozice, která kritizovala současnou koalici již během ustavujícího zastupitelstva loni na podzim. „Podpořili jsme návrh ne proto, abychom se mstili. Měli jsme výhrady k panu primátorovi i jednotlivým radním. Ve chvíli, kdy se drolí rada a svou roli sehrála pravděpodobně i animozita mezi jednotlivými radními, jsme se rozhodli návrh podpořit,“ řekla ještě před hlasováním lídryně Volby pro Děčín Anna Lehká. Podobně se vyjádřili i zástupci dalších opozičních stran. Podle informací Deníku opozice neměla v případě úspěšného hlasování o odvolání primátora následný krok, tedy volbu nového primátora.

Hlasovalo se neveřejně

Na návrh zastupitele Vojtěcha Nádvorníka (Volba pro Děčín) se o jednotlivých radních hlasovalo tajně. Jiřího Anděla chtělo odvolat pouze třináct zastupitelů, těsně tak svou pozici uhájil. Pro jeho odvolání bylo potřeba čtrnácti hlasů. „Mrzí mne, že tento návrh padl z našeho klubu. Dalo se čekat, že pro to bude hlasovat i opozice. K mému překvapení jsem těsně zůstal primátorem města,“ řekl hned po hlasování Jiří Anděl.V tu chvíli už bylo jasné, že zastupitelé budou hlasovat o odvolání dalších radních, nové návrhy na nedobrovolný odchod z rady neustále přibývaly. Nakonec zastupitelé odvolali čtyři radní, další tři svou pozici uhájili.

S požadavkem na konec radního Miroslava Šefary (SPD) přišla jeho vlastní strana. S jeho odvoláním souhlasila také řada koaličních zastupitelů, pro konec v radě města zvedlo ruku 18 zastupitelů, opozice jich přitom má pouze 11. Skončila také náměstkyně Jitka Flachsová (ANO), uvolněná radní pro školství a kulturu Ivana Poschová a neuvolněný radní Radek Kudrnáč (ANO). Nejsilnější pozici ze všech radním měl neuvolněný náměstek primátora Václav Němeček (ANO), jehož odchod si přálo jen pět zastupitelů.

Původně mělo zastupitelstvo zvolit nového prvního náměstka primátora, který by měl mít v gesci rozvoj a IT. Primátor Anděl se nakonec rozhodl návrh na jeho volbu stáhnout. Rada města tak má v současné době jen čtyři členy a není tak schopna přijmout žádné usnesení. K prohlasování jakéhokoliv materiálu je potřeba v děčínské radě města alespoň pěti hlasů. Kvůli tomu se nyní výrazně zbrzdí chod města.

Jan Skalický na archivním snímku.
Změna na radnici v Děčíně. Skalický už není náměstkem primátora