„Mírné pokračování lze očekávat i v průběhu měsíce října," uvedl krajský analytik úřadu práce Michal Tuček.

Ještě stále totiž běží sezónní práce, které nezaměstnanost snižují. Lidé v září pracovali na brigádách například v turistice či se podíleli na sklizni.
Počet lidí bez práce ostatně poklesl v celém Ústeckém kraji, a to o 0,1 procentního bodu na 8,1. Bez práce bylo na severu Čech na konci uplynulého měsíce 46 086 osob. Republikový průměr nezaměstnanosti činil 5,2 procenta.

V Ústeckém kraji je nejlepší situace v zemědělské oblasti na Litoměřicku. Právě v tomto zemědělském okrese je dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v Ústeckém kraji.

Nejvyšší nezaměstnanost v regionu i v republice naopak zůstává na Mostecku, kde v září činila 10,6 procenta. Shodný údaj je už také v okrese Karviná.

Obavy z propouštění havířů kvůli postupnému útlumu těžby se na Mostecku zatím do čísel nepromítly, protože i v tomto okrese nezaměstnanost klesla, a to o 0,2 procentního bodu. Horníkům těsně před krajskými volbami vláda schválila kompenzace kvůli neprolomení limitů těžby na lomu ČSA. Volných pracovních míst meziměsíčně v Ústeckém kraji ubylo. Úřady jich nabízely 7 895. Na jedno volné místo připadalo třeba v Ústí nad Labem skoro 12 uchazečů, republikový průměr je 2,7 uchazeče na místo.

„Zároveň se však některým zaměstnavatelům nedaří dlouhodobě obsazovat nabízené pracovní pozice, a to navzdory tomu, že uchazeči o zaměstnání z uvedených profesí, popřípadě s požadovaným vzděláním, jsou zastoupeni v evidenci úřadu práce," dodává Tuček.

Mezi nejžádanější profese v rámci Ústeckého kraje patří pomocní pracovníci ve výrobě a montážní dělníci, řidiči nákladních automobilů, tahačů, speciálních vozidel a autobusů, nástrojáři a příbuzní pracovníci, kuchaři a pomocní kuchaři, svářeči, řezači plamenem a páječi, instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a klempíři, prodavači v prodejnách, zedníci a stavební dělníci, obsluha šicích a vyšívacích strojů, šičky a švadleny, číšníci a servírky, pracovníci ostrahy a strážní, operátoři telefonních panelů, lékaři 
a zubaři, seřizovači a obsluha obráběcích strojů, stavební 
a provozní elektrikáři, pomocníci a uklízeči.