Lidé to vítají
„Mít možnost zbavovat se touto cestou některých zbytků ovoce či zeleniny a dalších kuchyňských odpadů, ale i po-sečené trávy a jiných odpadů, je velká výhoda. Takže svoz bioodpadů jsme tady uvítali," shodují se majitelé rodinných domků v horní části Slovanské na děčínské Letné.
Ta patřila před lety společně se zástavbou pod nemocnicí mezi první městské části, kde pracovníci technických služeb hnědé kontejnery rozmístili.
„Tehdy to bylo asi dvě stě nádob. Později se jejich počet zdvojnásobil, a poté přibývaly další. Původní záměr rozmístit kontejnery na bioodpad postupně do většiny lokalit, kde je soustředěná zástavba rodinných domků, se ale nepodařilo naplnit kvůli nedostatku peněz," vysvětlil vedoucí magistrátního odboru životního prostředí Jiří Hykš.
Peníze? Nejsou
Svoji nepříznivou roli v rozšiřování lokalit, ve kterých by lidé měli možnost ukládat rostlinné i některé živočišné zbytky do kontejnerů, sehrál
i další fakt. Děčínu se nepodařilo uvést do života záměr, který počítal s výstavbou vlastní kompostárny a výrobou bioplynu a elektřiny.
„Ten projekt byl finančně dost náročný a jeho realizace byla vázaná na poskytnutí dotace z evropských fondů. Potřebné peníze se ale městu získat nepodařilo, a tak z těchto plánů také sešlo," připomněl bývalý děčínský primátor a nynější zastupitel Vladislav Raška.
Alespoň část posečené trávy z veřejných prostranství děčínské technické služby už nějakou dobu dodávají soukromému zemědělci.
„Na Lesné máme biokogenerační jednotku. Vyrábíme tam elektřinu jednak pro vlastní spotřebu, ale převážná část putuje do veřejné sítě," vysvětlil majitel farmy Letní stráň ve Velké Veleni Milan Šlambor.
Nádoby chybí
V samotném Děčíně by možnost ukládat kuchyňské zbytky a bioodpad ze zahrad uvítali další majitelé rodinných domků.
„Momentálně je na území města více než třináct set speciálních nádob. V brzké době se tyto počty nezvýší," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.
Rozmístění dalších biokontejnerů by se ale mohli dočkat i v některých dalších okrajových lokalitách Děčína.
„V centrální zástavbě města chceme postupně vybudovat podzemní velkoobjemové kontejnery, do kterých by pak lidé vedle běžného směsného odpadu mohli ukládat například i listí, trávu a další bioodpad. Pokud se tento záměr podaří uskutečnit, bylo by možné stávající hnědé kontejnery přesunout právě tam, kde zatím chybí a kde se jich lidé dožadují," vysvětlil Deníku děčínský primátor František Pelant.