Čtyři dny, pět etap, téměř 180 závodnic. Do Krásné Lípy po roce míří ženská cyklistická elita z celého světa, která se utká o vítězství na Tour de Feminin o cenu Českého Švýcarska. Mezi startujícími nebudou chybět reprezentace Nového Zélandu, Belgie nebo USA.

Do první etapy závodnice vyrazí 5. července, jasno o vítězce bude 8. července. Největší hvězdu diváci uvidí v dresu Belgie. „Jednoznačně jí bude Sanne Cant, trojnásobná mistryně světa v cyklokrosu. V českém dresu pak bude startovat čerstvá mistryně republiky v silniční cyklistice Jarmila Machačová,“ přiblížil obsazení závodu jeho ředitel Jiří Vích.

Tour de Feminin 2017

Tour de Feminin, která je zařazena mezi Rodinné stříbro Ústeckého kraje, se letos jede jako Memoriál Šárky VíchovéPeškové. Uctí tak památku několikanásobné mistryně republiky, účastnice mistrovství světa a ředitelky závodu, která na počátku letošního roku zemřela.

MUSELI ODMÍTAT

Na start závodu se postaví 176 cyklistek, v každém družstvu může být nanejvýš sedm závodnic. Pokud by ale pořadatelé přijali všechny přihlášky, cyklistek by po Českém Švýcarsku jezdilo mnohem více. „Museli jsme odmítnout například národní týmy Finska, Japonska nebo Německa. Závod totiž podle pravidel nemůže mít více než 176 účastnic,“ vysvětlil Jiří Vích.

Na cyklistky čeká řada náročných stoupání, několikrát budou muset vyjet například na vrch Vápenka, kde na dvou kilometrech překonají téměř 120 výškových metrů.

Tour de Feminin 2016

„Závod je velkou propagací nejen Krásné Lípy, ale celého regionu Českého Švýcarska,“ ocenil akci starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Město Tour de Feminin dlouhodobě podporuje, letos přispělo 75 tisíci korunami. „Kromě toho poskytujeme i podporu během závodu, například pořadatelskou službu nebo techniky při stavbě pódií,“ dodal Kolář s tím, že radnice zajišťuje i administrativní pomoc před samotným závodem.

Během čtyř soutěžních dnů musí řidiči na Šluknovsku, kde se závod pojede, počítat s dopravními omezeními. Peloton téměř 180 závodnic doplní mnoho doprovodných aut, na každou etapu dohlíží přímo na trase i rozhodčí. Kvůli bezpečnosti tak budou při průjezdu závodnic uzavřené silnice v okolí Krásné Lípy, Rybniště nebo Doubice. Omezení se dotknou také náměstí ve Varnsdorfu, Rumburku nebo Krásné Lípě, kde budou etapy končit.