Nové souvislé úseky vznikají především podél Ploučnice, zatímco u Labe spíš navazují na starší úseky.

Náklady na 27 kilometrů cyklostezek jsou 382 milionů korun.

„V částkách jsou zahrnuty všechny související výdaje, tedy projekt, výkupy pozemků, přeložky a DPH. Jedná se o stavby v náročném terénu," uvedl mluvčí Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

Více než deset kilometrů se staví na dolním toku Ploučnice. Cyklostezka začne v Děčíně a bude pokračovat přes část Březiny, obec Malá Veleň, Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí, Oldřichov nad Ploučnicí a Starý Šachov. Cyklostezka bude napojená na stezku, která vede podél řeky Labe. I na ní se letos pracuje, rozestavěných je podle kraje 16,5 kilometru, rozdělených do šesti úseků od Roudnice až po Děčín. Některé úseky budou pokryty asfaltem, jinde bude dlažba nebo i štěrk, to kvůli snaze o rozmanitost stezky i kvůli ochraně plazů a rostlin.

Letošní vlna dostavby cyklostezek bude zřejmě na nějakou dobu poslední, žádné další rozpracované nejsou. Kraj zatím jenom plánuje, například dostavbu zbývajícího úseku cyklostezky podél Labe, kde jsou značné mezery v okolí Litoměřic, v plánu jsou podle Rytíře i dílčí úseky podél Ohře. Když se seženou peníze, měla by výhledově začít stavba krušnohorské magistrály, která by si vyžádala stavbu 24 kilometrů nových cest.

ČÍSLO DNE 382
Tolik milionů spolknou nově stavěné cyklostezky v Ústeckém kraji o délce 27 kilometrů.