Lidé v tomto období vyjíždějí na kolech na výlety a na místě, kde kola odloží, byť jen na pár minut, je už nemusí najít. Kola jsou totiž často drahá a ukrást se dají poměrně snadno.

Kola ale mizí i ze zamčených prostor. Poslední ohlášenou krádež dvou jízdních kol řeší policisté ve Varnsdorfu.

„Majitelé si svá kola uskladnili v uzamčeném rekreačním objektu v Jiřetíně pod Jedlovou. Druhý den je na místě úschovy bohužel již nenašli," uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová s tím, že škoda dosáhla 55 tisíc korun.

Policisté případ prověřují a prosí o pomoc s pátráním po kolech veřejnost. První z jízdních kol bylo značky Trek s osazením Shimano. Kolo je bílé s černým nápisem Trek. Druhé kolo je značky Nano Dexter 29 s osazením Shimano Alivio. Kolo je šedé s výrazným nápisem NANO bílé barvy.

Labská stezka je páteřní cyklostezkou Ústeckého kraje.
Labská stezka slaví u Němců úspěch

Se ztrátou kola má zkušenost také Pavel z Děčína. „Vyvedl jsem kolo do chodby bytového domu v přízemí, ve kterém bydlím, dal jsem si na zahrádce za domem kávu a kolo mezitím zmizelo," řekl Pavel s tím, že kolo přitom z ulice nemohlo být vidět, takže musel jít zloděj najisto.

Ten pravděpodobně věděl, že Pavel kolo vlastní, a než vyjíždí, postaví ho právě do chodby. Kdo mu kolo ukradl, ale bohužel doposud nezjistil.

Není ale jediný. S krádeží kola se setkal téměř každý z dotazovaných čtenářů. „Mně kolo někdo ukradl ze sklepa. Divné je, že dveře od našeho sklepa někdo vypáčil, ale hlavní dveře zůstaly zamčené," popsal Jaroslav z Ústí nad Labem.

Jak se proti krádeži kola chránit? Policisté radí, aby lidé při odstavení kola na ulici vždy použili bezpečnostní zámek a snažili se kolo připoutat k pevnému bodu. Je ale lepší kolo hlídat.

Do uzavřených prostor je pak dobré pořídit bezpečnostní stojan či systém pro zajištění kola. Je také dobré si pro případ krádeže poznamenat jeho výrobní číslo a barevná znamení pro snadnější identifikaci.

Požár domu v Jiříkově.
Oheň zničil další dům v Jiříkově, lidé před ohněm utekli