Téměř šedesát sedm kilometrů cyklotras se nabízí cykloturistům na území Národního parku České Švýcarsko. Tyto cyklotrasy dále navazují na trasy v Národním parku Saské Švýcarsko a samozřejmě i na trasy ležící mimo území parku. Cyklotrasy jsou na českém území vyznačeny žlutými tabulkami s černým nápisem a číslem trasy, v Německu jsou tabulky zelené, se žlutým nápisem Radroute.

,,Jízda po cyklostezkách v národním parku vyžaduje zvýšenou opatrnost. Cyklisté také musí počítat s tím, že cyklostezky slouží současně jako stezky pro pěší turisty, kteří mají přednost,“ zdůraznil mluvčí parku Tomáš Salov. Cyklostezky v parku jsou totiž převážně pouze zpevněnými cestami bez asfaltového povrchu, v některých úsecích je povrch štěrkový, na cestě může být naplavený písek, ve svažitých úsecích se mohou nacházet svodnice pro odvádění vody.

„Proto v některých úsecích není vhodné přeceňovat síly, vyplatí se z kola sesednout a část trasy absolvovat pěšky,“ zdůraznil Tomáš Salov. Upozornil, že takovým úsekem je v současné době část cyklotrasy od Zadních Doubic směrem k Hadímu pramenu a v opačném směru na Brtníky, kde probíhá oprava cesty. „V průběhu června tyto cesty dostanou nový povrch a budou opět plně sloužit rekreační cyklistice,“ zdůraznil.

I tak se ale může stát, že se kolo porouchá.

V takovém případě cyklistům na Děčínsku slouží docela bohatá síť cykloservisů, kde ve většině případů drobnější poruchy opraví na počkání.
Ve varnsdorfském cyklosportu jim dokonce tuto službu nabízí čtyřiadvacet hodin denně v pracovní dny. „Pokud se ale cyklista ocitne v nouzi i o víkendu, jsme schopni mu pomoci. Na obou našich prodejnách totiž najdou mobilní číslo, na němž mohou o pomoc požádat,“ upozornil majitel prodejny Petr Bartáček.

A zcela bez pomoci nezůstane ani ten, který na Děčínsko přijede bez kola.

I s tímto problémem někteří prodejci kol dokáží pomoci. Například v cyklocentru Kur Sport v Benešově nad Ploučnicí půjčí kolo za dvě stě korun na den. „Kromě toho kolo, které si v Benešově půjčí, mohou vrátit v naší provozovně v Děčíně,“ upozornil vedoucí děčínské pobočky Tomáš Chochola.

Zajímavou službu nabízí i varnsdorfský Cyklosport Bartys. Tady mají uzavřenu smlouvu s některými ubytovateli, kteří pak půjčení kola zprostředkují. „Zájemci o kola nemusí přímo do naší prodejny. Stačí, když se domluví s ubytovatelem a mi mu kolo připravíme a přivezeme až na hotel,“ řekl Petr Bartáček. Kola takto půjčuje nejen ve Šluknovském výběžku, ale třeba i v Hřensku.

Cykloturisté na Děčínsku také mohou až do konce října využít služeb cyklobusu, který je odveze z Děčína na Maxičky a na Děčínský Sněžník, kola jim přepravuje zdarma a jezdí i o víkendech a ve svátcích z děčínského autobusového nádraží.