Kdyby nadcházející volby do zastupitelstva Ústeckého kraje dopadly podle toho, jak na webových stránkách hlasovali čtenáři Děčínského deníku (DD), asi by to pro největší rivaly na politické scéně kraje bylo velké překvapení. Nejvíce příznivců totiž v elektronickém hlasování získala Strana zelených. V současném krajském zastupitelstvu nemá sice ani jediný mandát, ale teď tuto stranu preferovalo nejvíce účastníků internetové ankety. Zapojilo se do ní skoro 560 čtenářů a skončila v neděli o půlnoci.

„Strana zelených získala 97 hlasů. Na druhém místě by podle hlasování skončila Občanská demokratická strana, které čtenáři dali 94 hlasů. Česká strana sociálně demokratická by se sedmdesáti sedmi hlasy obsadila ve volbách bronzovou příčku,“ rekapitulovala výsledky čtenářské ankety Michaela Hlinková, která edituje webové stránky Děčínského deníku.

V právě končícím volebním obdobím má v poslaneckém sboru Ústeckého kraje nadpoloviční většinu Občanská demokratická strana. Před čtyřmi roky získala osmadvacet z pětapadesáti mandátů. Komunisté tehdy skončili druzí a obsadili sedmnáct křesel. Hlasování v anketě na webu DD by jim nyní přisoudilo až čtvrté místo, získali pětasedmdesát hlasů. Jen o jeden hlas méně dostala od účastníků ankety DOHODA pro Ústecký kraj. Koalici tvoří Unie svobody, Demokratická unie a Liberální reformní strana.

„Samozřejmě nebudu prozrazovat, komu jsem v té elektronické anketě dal svůj hlas, ale celkově pátá příčka právě tohoto uskupení mě docela překvapuje. Kandidátky jednotlivých stran jsem si podrobně prostudoval a právě zmiňovaná koalice nabízí pouze jedno jméno z Děčínska. Podle mého názoru by to pro náš region nebyla dobrá volba,“ tvrdil pětatřicetiletý Marek Pěnkava z Děčína.

Některé strany, které se budou koncem tohoto týdne ucházet o přízeň voličů v krajských volbách, nezískaly v elektronické anketě DD ani jediný hlas. S nulou na svém kontě skončily Evropská strana důstojného stáří a Pravý Blok. Po jednom hlasu zaznamenaly Masarykova demokratická strana a Strana zdravého rozumu. Dvakrát bodovala Albínova poetická strana a SNK-ED.

Poměrně dost účastníků ankety volilo Dělnickou stranu . Získala padesát osm hlasů. Třiatřicet si jich na své konto připsali kandidáti Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa. Devětadvacetkrát bodovali Severočeši.cz.

„Dali jsme návštěvníkům našich webových stránek příležitost projevit svůj názor. Byť jsou pro někoho celkové výsledky hlasování zklamáním nebo naopak překvapujícím potěšením, nikoho k ničemu nezavazují. Rozhodující budou hlasy, které se objeví ve volebních urnách,“ připomněla šéfredaktorka Děčínského deníku Alice Klaubenschalková.