Neúspěch se nejviditelněji zrcadlí hlavně v okresních městech, kde sociální demokracie poslední čtyři roky měla celkem 32 zastupitelů. Nyní jich na radnicích zasedne pouze sedm.

Například ČSSD v Chomutově oslabila z 8 na 2 zastupitele, v Teplicích, Mostě, v Litoměřicích, a v Ústí se do zastupitelstva dokonce nedostal ani jeden sociální demokrat.

V ústeckém zastupitelstvu, ale současně i v obvodu Střekov tak naráz končí například kandidátka na primátorku a předsedkyně ústecké ČSSD Michaela Vaňková. „Je to totální prohra. Jako předsedkyně okresního výkonného výboru ČSSD mi končí volební období, takže na tento post už nebudu dál kandidovat,“ říká Vaňková.

MIZÍ POD TLAKEM ANO

Podle ní jsou příčiny neúspěchu jasné. „Mizíme z politického spektra a nahrazuje nás ANO, což byl podle mého soudu Babišův záměr. Jeho hnutí působí mediálně lépe a docela se to daří. Přitom prosazují program sociální demokracie. Budu se snažit za značku ČSSD dál bojovat,“ doplňuje Vaňková.

Rovněž poslanec, náměstek hejtmana, místopředseda ČSSD a předseda okresního výboru v Děčíně Jaroslav Foldyna vnímá výsledky voleb jako obrovskou prohru celé ČSSD. „Pro člena sociální demokracie, který je ve straně od roku 1989, je to tragická a zoufalá situace. Z části je to celostátním vnímáním, z části problémy a situací na místech, kde jsme kandidovali,“ soudí Foldyna.

Přestože o víkendu oznámil, že položí všechny své stranické funkce, nyní mluví jinak. Údajně i na základě e-mailů, které mu píšou lidé z celé republiky. „Za dva měsíce máme konferenci, tam se to určitě rozhodne,“ reagoval Foldyna.

NEODCHÁZET PO BITVĚ

Zprvu ostré výroky o rezignaci stranických kolegů se snaží uklidnit krajský předseda ČSSD Miroslav Andrt. „Uměl bych tomu porozumět u pana Foldyny na okresní úrovni. U paní Vaňkové by to byla škoda, protože jde o kvalitní osobnost, která může pomoci stranu v Ústí stabilizovat. Jejich rezignaci bych vnímal tak, že po první neúspěšné bitvě to balíme,“ připomíná Andrt.

Strana podle něj zatím neměla dostatek času postoj k výsledkům voleb reflektovat. „Výsledek v okresních městech není způsobený jednotlivými funkcionáři. Je naopak potřeba konsolidovat síly a podobná rozhodnutí bych tak považoval za ukvapená,“ dodává Andrt.

Podle jeho slov výsledky ukázaly, že ČSSD má šanci uspět tam, kde jsou schopní komunální politici. „V takových městech fungovalo jejich jméno i dosavadní práce. Ve velkých městech výsledek kopíroval celostátní trendy, byť se kandidáti snažili sebevíc a třeba se i očistili od minulosti,“ líčí Andrt, který je místostarostou Štětí. Tam ČSSD volby vyhrála, obhájila pět z osmi mandátů.

Samotný Andrt na post krajského předsedy rezignovat nebude. ČSSD totiž v prosinci čeká krajská konference, kde se bude volit krajský předseda. A Andrtovi právě letos končí dvouletý mandát.

Podle politologa z ústecké univerzity Lukáše Novotného je ČSSD celorepublikově rozštěpená na dvě křídla. „Jde o prosobotkovské a prozemanovské křídlo. Tyto dvě skupiny spolu vedou neustálý boj, který se nedaří překonat v něco pozitivního. Přestože se předseda Jan Hamáček snaží křídla sjednotit, nedaří se to,“ zmiňuje Novotný.

Dalším prvkem je podle jeho slov personální vyprázdněnost ČSSD na celorepublikové úrovni. „Nedivme se proto, že panuje i na té komunální. V neposlední řadě hraje roli fakt, že se lidem objektivně daří dobře a na klasická sociálně demokratická témata nezbývá příliš prostor,“ podotýká Novotný s tím, že mnoho voličů ČSSD stahuje pod svá křídla ANO, které se poslední dobou profiluje jako levicové hnutí.