Petr Benda (ČSSD), krajský radní a předseda představenstva Krajské zdravotní, pod kterou pět nemocnic v Ústeckém kraji spadá, sdělil, že slib sociální demokracie o zprovoznění pohotovosti platí.

„Zubní pohotovost byla, je a bude naší prioritou,“ tvrdí Benda s tím, že na jejím zřízení začne v co nejkratší době pracovat. Nejdříve prý musí například vyřešit, kde vzít na pohotovosti peníze a kde lékaře.

Zubařskou pohotovost provozoval Ústecký kraj do srpna 2007 v Masarykově nemocnici. Mluvčí kraje Veronika Kindlová tehdy uvedla, že provoz ordinace zajišťoval pouze jeden lékař. Ten podle Kindlové na vlastní žádost ukončil pracovní poměr a náhradu se za něj nepodařilo najít.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár podotkl, že je zarážející, když není hejtmanství schopné v krajském městě zajistit pro lidi tak potřebnou službu.

V současné době jsou zubní pohotovosti pouze v Děčíně a na Mostecku. Ústecký kraj na ně ale nepřispívá. Zřídily si je tam radnice, jejichž představitelé ještě za fungování zubní pohotovosti v Masarykově nemocnici nechtěli, aby lidé museli na pohotovost dojíždět do Ústí nad Labem. Na Ústecku nyní zajišťuje zubní pohotovost jen soukromá společnost PP Medica.

Naopak jiná situace panuje v oblasti ambulantní pohotovostní péče. Ordinace, na které hejtmanství finančně přispívá, najdou lidé v patnácti městech Ústeckého kraje. Síť ambulancí včetně kontaktu a otevírací doby zveřejnil kraj na svých internetových stránkách.