Během uplynulého týdne registrovali hygienici v Ústeckém kraji 71 případů onemocnění covidem, vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem zdravotnictví. Nejvíce, 19, jich přibylo ve čtvrtek 29. srpna. O týden dříve vyšel pozitivní test 63 nemocným, nárůst se tak blíží 13 procentům.
Dohromady se v Ústeckém kraji aktuálně s touto nemocí léčí sto lidí. V nemocnicích taková čísla zatím problémy nedělají. „Týdně hospitalizujeme dva až tři pacienty s covidem, především seniorního věku,“ říká primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý. Počty nemocných ale nejsou přesné, protože určitá část pacientů se s covidem léčí sama, aniž by vyhledala pomoc lékařů.
Oproti dřívějším vlnám má ta letošní výrazně menší úmrtnost. Posledního zemřelého s covidem evidují hygienici v Ústeckém kraji 17. ledna, od té doby nikdo s covidem nezemřel. Dohromady letos s covidem zemřelo v Ústeckém kraji 31 lidí.
Potvrzují se dřívější předpoklady, že covid nevymizí, ale zůstane s námi jako jedno z respiračních onemocnění. S nímž se, podobně jako s chřipkou, většina lidí vypořádá bez vážnějších komplikaci – avšak některým jedincům, oslabeným chronickým onemocněním, může přinést obtíže.
„Stejně jako dříve se jedná především o seniory. Na podzim připravujeme otevření očkovacího centra, které bude mít k dispozici očkovací látky proti nejnovější variantě covidu, která se k nám šíří z Ameriky a dalších částí Evropy,“ vysvětluje Dlouhý s tím, že především lidem vyššího věku a lidem s chronickými obtížemi očkování doporučuje. „V předchozích vlnách nám značně pomohlo,“ dodává Dlouhý.
Mnohem větší obavy nyní mají hygienici z černého kašle, u kterého během prázdnin očekávali výraznější pokles. Ten sice mezi dětmi skutečně zaznamenali, zároveň ale výrazně narostl počet pacientů s černým kašlem mezi dospělými, u kterých velmi často již očkování z dětství přestalo účinkovat. Mezi dětmi by se pak mohl výrazněji opět začít šířit s nástupem školního roku.
Od začátku covidové epidemie v březnu 2020 zaznamenali hygienici v Ústeckém kraji 338 450 případů, z toho téměř 50 tisíc mezi seniory, pro které je covid obzvláště rizikový. Reinfekcí bylo podle dat ministerstva zdravotnictví 32 319, drtivá většina pacientů si tak covidem prošla pouze jednou.
S covidem pak zemřel přibližně každý stý pacient, přesně 3364 lidí. Mortalita u nemocných s covidem je tak přibližně desetkrát vyšší než v případě běžné sezónní chřipky. U obou onemocnění hrají přitom důležitou roli věk a další nemoci.