Podle Evy Poláčkové z hygienické stanice se delta mutace covidu-19 teď „rozjíždí“ mezi školní mládeží. Nejhorší situace je v Základní škole U Nových Lázní v Teplicích, kde do izolovaného domácího prostředí v minulých dnech musel téměř celý druhý stupeň. Jde ale o ojedinělé ohnisko.

Výsledek cyklu tří testování ze začátku školního roku naznačil, že mezi školáky v okrese nebylo onemocnění na vysokém čísle. „Od 1. do 9. září testem prošlo přibližně 34 tisíc žáků. Z toho přímo ve školách testy ukázaly pozitivní výsledek u 17 školáků. Následný kontrolní PCR test nákazu potvrdil u 9 z nich,“ uvedla Poláčková. Nevylučuje ale předpoklad, že čísla porostou.

Vzhledem k potvrzeným onemocněním covid-19 ve více třídách spadla do karantény část ZŠ U Nových Lázní. Týká se žáků i pedagogů. Chtěli jsme se tam zeptat, jak takovouto nezvyklou situaci škola řeší, jak se potýká s případným personálním omezením a zda je individuální distanční výuka komplikací hned takto po začátku nového školního roku. Ředitelka školy však vzkázala, že o komunikaci nemá zájem. Na webových stránkách ale škola jako informaci pro rodiče zveřejnila zprávy z krajské hygienické stanice. Je z nich patrné, kterých ročníků se covidové omezení týká, včetně přiloženého odůvodnění. Označené jsou některé deváté, osmé a sedmé třídy. Podle náměstka primátora Jiřího Štábla je město s vedením školy v kontaktu a je připraveno pomoci zajistit i personální výpomoc z jiných škol. Z předešlé covidové praxe by ale převedení výuky v části školy na distanční domácí prostředí nemělo být žádnou výraznou překážkou. 

Kromě Nových Lázní měli pozitivní výsledky po antigenním testování například na ZŠ Lidická v Bílině, v Proboštově a třeba i v duchcovské ZŠ Jaroslava Pešaty nebo na Maršovské v Teplicích. Kontrolní PCR testy vybraných žáků ale onemocnění nepotvrdily, proto tyto školy žádná větší opatření zavádět nemusely. „Byl tam třeba jeden žák, kterému vyšlo antigenní testování ve škole pozitivně, konfirmační PCR test byl ale druhý den negativní,“ sdělila hygienička.

V případě šíření nemoci po prázdninách a návratu dětí do škol se zatím spíše jedná o roznášení viru v rodinách. Kromě Teplicka je v rámci kraje několik případů také ve školách na Lounsku a Ústecku. Podle hygieniků ale není třeba nikterak panikařit.

Většina nových nakažených má lehký nebo bezpříznakový průběh koronaviru. Hospitalizované jsou jen jednotlivé případy, v drtivé většině jsou v nemocnicích neočkovaní lidé. Podle Poláčkové jsou na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem dva senioři z Teplicka.

Od začátku pandemie evidují hygienici v Ústeckém kraji 124 261 případů covidu-19. Celkem 2 625 lidí s koronavirem v regionu zemřelo.