Na operaci kolene měla jít už letos na jaře. Kvůli tehdejšímu útoku koronaviru jí ale lékaři zákrok odložili. Druhý termín měla mít Naďa Kolaříková v listopadu. Na operaci ale opět nepůjde. „Mrzí mě to. Už jsem se podruhé chystala. A hlavně jsem se těšila, že se mi konečně uleví,“ říká poté, co se dozvěděla, že operace bude znovu odložená. Důvod je jediný – další covidová vlna. Nemocnice v Ústeckém kraji se opět rychle plní, vážné případy se valí na jednotky intenzivní péče, všechny kapacity se znovu soustředí na boj s koronavirem. Jen během čtvrtka se v regionu otevřela čtyři nová covidová oddělení.

Už po jarním ataku covidu-19 a tehdejším odkladům operací lékaři avizovali, že návrat k normálním čekacím lhůtám na zákroky bude trvat rok až dva. Nyní je již jasné, že čekání na operace se znovu prodlouží. Už tak dlouhé čekací lhůty se teď ještě natáhnou. Déle bude trvat objednání také na různá vyšetření. „Bohužel, počty pacientů rychle stoupají. Zatím se snažíme, aby k omezování neakutní péče docházelo co nejméně, nemocnice si vypomáhají. K určitým omezením ale už dochází. Některá oddělení už bohužel musela neakutní péči omezit,“ uvedla na dotaz Deníku Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, která v regionu spravuje sedm nemocnic.

Dá se navíc podle zástupců Krajské zdravotní brzy očekávat, že další omezení přijdou. Už nyní se jen covidem zabývá například plicní oddělení v Mostě, nebo interna v Ústí nad Labem, odkládat se začínají ortopedické zákroky.

„Aktuální situace při další vlně pandemie covidu-19 bezesporu povede k opětovnému omezování ortopedické péče. I přes tento fakt však bude napříč jednotlivými pracovišti Krajské zdravotní vždy individuálně a zodpovědně hodnocena medicínská naléhavost těch nejzávažnějších případů tak, aby neúměrným odkladem plánované péče nedocházelo k nevratnému poškození našich pacientů,“ komentoval situaci přednosta ortopedické kliniky ústecké nemocnice Tomáš Novotný.

Na výměnu velkých kloubů čekali pacienti před koronavirovou pandemií do jednoho roku. Kvůli odkladům se čekací lhůta až zdvojnásobila. Jaké další prodloužení přinese současná vlna je zatím otázkou. Delší čekací lhůta bude podle lékařů napříč obory určitě také na různá vyšetření.

Ve čtvrtek 18. listopadu bylo v nemocnicích v Ústeckém kraji hospitalizováno s koronavirem 262 pacientů. „Z toho 33 jich bylo na jednotkách intenzivní péče,“ vypočítala mluvčí Krajské zdravotní.

Právě po intenzivních lůžcích pro vážné případy je nyní opět největší poptávka, jejich kapacity se navyšují, právě také o místa, která normálně slouží lidem po operacích. Ve čtvrtek byla v regionu k dispozici už jen 3 intenzivní lůžka, proto Krajská zdravotní zřídila další „covidária“. „Reagujeme podle nastalé situace. Jen během čtvrtka byla zřízena čtyři nová koronavirová oddělení, včetně lůžek intenzivní péče,“ dodala Jana Mrákotová.

Počty nově nakažených v Ústeckém kraji navíc opět letí extrémně rychle vzhůru. Nejhorší byla situace v posledních dnech v úterý 16. listopadu, kdy v regionu přibylo přes tisíc případů. I v dalších dnech v týdnu ale počty nově nakažených byly vždy vyšší než 620.