„V Česku máme starší a méně schopnou mutaci než tu, o které se hovoří, že byla zkázou celého jednoho brazilského městečka,“ řekla Právu šéfka Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová. Tato starší varianta je méně agresivní a méně odolná než typ brazilské mutace, které se nyní obává celý svět a která svou jihoamerickou předchůdkyni loni na podzim zcela vytlačila.

Původní brazilská mutace označovaná jako P.2 vešla ve známost poté, kdy loni na jaře ve velkém decimovala Manaus v Amazonii. Tehdy se v tomto dvoumilionovém městě nakazilo podle odhadů odborníků až 76 procent obyvatel, tedy přibližně 1,5 milionu lidí. Svou roli sehrála i kvalita brazilského zdravotnického systému. Například v Manausu měli podle informací médií před rokem k dispozici pouze padesát lůžek intenzivní péče, výrazně tak v tomto městě stoupla úmrtnost.

Hygienici ale netuší, jak se tato mutace do nejsevernějšího českého regionu dostala. Ani jeden ze dvou odhalených nakažených pacientů totiž nebyl před onemocněním v zahraničí. Oba mají navíc vytrasované a zdroj nákazy se doposud nalézt nepodařilo. Nyní proto hygienici dělají v regionu hromadné odběry, aby se pokusili zjistit původ onemocnění. „V úterý jsme udělali přibližně stovku odběrů, dalších dvacet máme naplánovaných na středu,“ uvedla krajská hygienička Lenka Šimůnková. Ta vezla v úterý do laboratoře v Drážďanech další vzorky z Ústeckého kraje na rozbor.

Oba doposud zjištěné případy brazilské mutace pocházejí z Varnsdorfu. Jeden z pacientů pracuje v jedné z místních výrobních firem, druhý v organizaci, kde má poměrně častý kontakt s veřejností. Výsledky PCR testů by hygienická stanice měla mít k dispozici den po odběrech. Pokud se u pozitivních vzorků potvrdí některá mutace, odešlou je po prvotním testu do laboratoře specializované na sekvenování. Jen tímto postupem je možné zjistit, o jakou variantu koronaviru se v daném případě jedná. „To může následně trvat jeden až dva týdny,“ doplnila Šimůnková.

Právě kombinace brazilské varianty a šíření nákazy ve vícečetných rodinách pravděpodobně vedly k tomu, že Děčínsko patří k regionům nejvíce zasaženým koronavirem. V úterý byl okres Děčín v celorepublikovém srovnání třetí za Žďárem nad Sázavou a Českou Lípou, za posledních sedm dní zde hygienici diagnostikovali 470 lidí. To je 362,82 pacienta na 100 tisíc obyvatel. Jen v pondělí přibylo na Děčínsku 95 nových pacientů, což je nejvíce v Ústeckém kraji. Kvůli značnému šíření koronaviru v regionu hygienická stanice o týden odložila návrat dětí do škol.