Sobota 14. března – Jedna z největších turistických atrakcí 
v Děčíně, via ferrata na Pastýřské stěně, se chystá na blížící se začátek další turistické sezóny. Během zimy na ní přibyla další cesta, kterou její tvůrce Karel Bělina pojmenoval Dráteník. Pod ferratou navíc přibyla nová lavička. Výraznou změnou prošel na sklonku zimy i vršek Pastýřské skály, kam lezecké stezky vedou. Zmizely odtud stromy, keře, nálety, takže se seshora otevřel lepší a širší výhled na Děčín a okolí. Vykácení tohoto prostoru má na svědomí také Karel Bělina, který se do něj před několika dny sám pustil.

Neděle 15. března – Nové volby proběhly o víkendu v Doubici; po podzimní rezignaci tří zastupitelů se totiž musely opakovat. I tentokrát ale výsledek nic neřeší. Voliči rozhodli, že v nejmenší obci na Děčínsku obsadí čtyři křesla v zastupitelstvu sdružení Doubice 2018, Naděje pro Doubici bude mít dva mandáty a Pro Doubici 2015 jeden mandát. Rozložení sil tak zůstává stejné. V čele sdružení Doubice 2018, které získalo přes 60 procent hlasů, je současný starosta Martin Schulz. V Doubici bývá tradičně vysoká volební účast, tentokrát dorazilo do volební místnosti téměř 78 procent voličů.

Pondělí 16. března – Děčínští radní dali znovu najevo nesouhlas se zákazem noční jízdy kamionů na silnici 
v údolí řeky Ploučnice mezi Děčínem a Českou Lípou. Podle názoru vedení Děčína je tento zákaz nezákonný, navíc Děčínu může způsobit další problémy. Ústecký krajský úřad před časem vydal vyhlášku, která v nočních hodinách od 22 do 6 hodin ráno zakazuje jízdu kamionů na silnici 2/262 mezi Děčínem a Českou Lípou. Vedení děčínské radnice je ale proti. Bojí se totiž nadměrného zatížení silnice vedoucí podél jednoho z velkých sídlišť, navíc považuje rozhodnutí krajského úřadu za nezákonné.

Psali jsme: Zakázat v noci kamiony? Děčín je proti, bojí se totiž problémů…ZDE…

Úterý 17. března – Na několik desítek minut byla v úterý ráno a dopoledne neprůjezdná hlavní ulice v Jiříkově na Šluknovsku. Problémy v Rumburské ulici začaly v úterý kolem desáté hodiny. Dělníci pracující s bagrem totiž na výkopech prokopli plynové vedení. Následně na místo havárie, při které nebyl nikdo zraněn, ani nebylo nutné evakuovat lidi, dorazili hasiči a městská i státní policie. Policisté spolu se strážníky odkláněli dopravu mimo uzavřený úsek hlavního tahu na Rumburk. Unikající plyn se pak podařilo po několika desítkách minut zastavit.

Středa 18. března – Ničivý požár zdevastoval ve středu nad ránem opuštěný dřevěný dům v Rybništi. Neobydlený dům poblíž vlakového nádraží je po řádění plamenů zcela zničený. Šest hasičských jednotek profesionálních i dobrovolných vyrazilo do Rybniště ve čtyři hodiny ráno. Kromě cisterny měli hasiči k dispozici také výškovou techniku, na místo požáru dorazila i policie. Když hasiči přijeli na místo, byl dům celý zasažený plameny. Po téměř pětihodinovém hašení bylo nutné přivolat také vodaře, ve sklepě domu bylo přibližně tři čtvrtě metru vody. Kvůli zasaženému elektrickému vedení zasahovali také energetici.

Čtěte: FOTO: Požár zdevastoval další roubenou chalupu…ZDE…

Čtvrtek 19. března – Několik tisíc malých lososů vyplavalo 
v pátek do řeky Kamenice 
v Českém Švýcarsku. Dostali se tam ze speciálních inkubátorů, které nyní zkouší správa národního parku. Otevírání inkubátorů je vždy velkou neznámou. Budou v inkubátorech živé ryby? Po otevření tentokrát zavládlo poměrně velké zklamání. Schránky byly plné bahna. Inkubační schránky s lososími jikrami byly v Českém Švýcarsku prvně vyzkoušeny již loni, přičemž úspěšnost líhnutí jiker přesáhla 95 procent. Letošní odchov by mohl mít přibližně padesátiprocentní úspěšnost, tedy jen poloviční v porovnání s předchozím rokem. V každé schránce bylo přibližně dva tisíce jiker. Inkubátory byly umístěné v říčce Kamenici od letošního ledna na dvou místech. Tři inkubátory byly zakopány u Dolského mlýna a další dva ve Ferdinandově soutěsce.

Pátek 20. března – Neobvykle temno bylo v pátek dopoledne. Slunce totiž téměř ze tří čtvrtin zakryl Měsíc. Neobvyklý úkaz na nebi si nenechaly na Děčínsku a Šluknovsku ujít stovky lidí. Na Děčínsku probíhalo hromadné pozorování částečného zatmění Slunce například v základní škole Na Stráni v Děčíně nebo ve hvězdárně v Mikulášovicích, kde mohli zájemci zajímavý přírodní úkaz sledovat pomocí dalekohledu. Jinde lidé využívali speciální brýle, černá skla, svářečské helmy, nebo se dívali přes diskety. Měsíc začal sluneční kotouč zakrývat krátce před desátou hodinou a kolem 10.45 ho zastínil ze tří čtvrtin.

Výjimečná podívaná skončila pro Čechy v poledne. Podle astronomů šlo o největší zatmění na příštích 11 let. Vidět byla i planeta Venuše.

Psali jsme: FOTO, VIDEO: Lidé na Děčínsku pozorovali zatmění slunce…ZDE…