Sobota 16. ledna – Dvanáct let po vyhlášení vesnické památkové zóny se lidé v Merbolticích bouří. Dokonce sepsali petici za zrušení památkové zóny. Nelíbí se jim totiž, že jim památková ochrana prodražuje stavby, aniž by dostali od státu dotaci. Tu mohou získat jen majitelé domů zapsaných do seznamu. Merboltice se staly vesnickou památkovou zónou v lednu 2005. Loni ale vznikla v obci, která má přibližně 175 obyvatel, petice, která požaduje zrušení památkové zóny. Tu podepsalo více než sto lidí.

Neděle 17. ledna – V neděli začala v Krušných horách zimní olympiáda dětí a mládeže. Své zástupce na ní mělo i Děčínsko, jehož barvy hájili biatlonisté, skikrosařka, krasobruslař a rychlobruslařka. Vlajku Ústeckého kraje navíc nesl bývalý elitní skikrosař Tomáš Kraus z Děčína.

Pondělí 18. ledna – Nový katalog sociálních služeb mají k dispozici lidé v Děčíně, vydal jej ve spolupráci s jednotlivými poskytovateli služeb děčínský magistrát. Brožuru vydal magistrát na začátku letošního roku a je k dispozici zdarma v elektronické i tištěné podobě. V katalogu je souhrn služeb pro seniory, rodiny, děti, mládež, osoby v krizi a osoby se zdravotním postižením. Kromě služeb je v katalogu i základní nabídka aktivit pro tyto skupiny.

Úterý 19. ledna – Trestní oznámení týkající se šluknovských technických služeb policie odložila. Žádné protiprávní jednání ale vyšetřovatelé neobjevili. Kvůli technickým službám, které ze sta procent vlastní Šluknov, bylo loni podáno několik trestních oznámení. Oznamovatelům se nelíbilo například zadávání zakázek města přímo technickým službám, což ale zákon v případě stoprocentního vlastnictví takové společnosti umožňuje. Problematické měly být také finanční toky v městské firmě.

Čtěte: Technické služby Šluknov: Podle policie bylo vše v pořádku…ZDE…

Středa 20. ledna – Stovky lidí podepsaly během dne petici, která požaduje zachování nočních spojů v Děčíně. Ty se rozhodla radnice, spolu s dalšími změnami, zrušit kvůli úsporám. Ušetřit by se tak měly přibližně tři miliony. Ale právě rušení nočních autobusů vyvolalo v Děčíně největší vášně. Lidé začali odsuzovat krok na sociálních sítích. „Sám jsem se v Děčíně narodil a žiji tady 27 let. Tím chci říct, že vím o jejich dlouhodobém využívání, mají mezi lidmi vybudovanou jakousi tradici. Já taky noční okružní linky využívám. Jejich zrušení by mohlo ohrozit ve městě bezpečnost, ale také možnost se včas někam dostat i po půlnoci," vysvětluje Radek Kolínský, proč se do petice pustil.

Čtěte: Nerušte noční spoje, žádají 
lidé v Děčíně. Už sepisují petici…ZDE…

Čtvrtek 21. ledna – Velkou úlevou skončilo čtvrteční jednání před krajským soudem pro bývalou zdravotní sestru. Pro tu státní zástupce požadoval doživotní trest, obžaloval ji ze šesti vražd. Svou vinu po celou dobu přibližně půlročního procesu odmítala. Rok přitom strávila ve vazební věznici, na svobodu se dostala až krátce před Vánoci. Podle soudu ale nebylo prokázáno, že se skutky staly. Marešová měla podle obžaloby zabíjet pacienty jednotky intenzivní péče draslíkem, aby si ulehčila práci. Revizní posudek ale otravu draslíkem odmítl. Znalci, kteří zpracovávali soudem zadaný revizní posudek, podpořili závěry posudku obhajoby, podle kterého byla úmrtí pacientů očekávatelná. „Komise nesouhlasí se závěry MUDr. Radka Matlacha, že křivka EKG nasvědčuje podání vysoké dávky draslíku," uvedl znalec Martin Dobiáš v souvislosti se všemi případy, které obžaloba klade Marešové za vinu. Na dotaz soudu, zda lze podání draslíku jednoznačně vyloučit, odpověděl, že tuto možnost nelze vyloučit nikdy, ale nelze ji jednoznačně potvrdit. Znalci odsoudili Matlachovu práci v případě úmrtí poslední pacientky z června 2014. Této pacientce lékař Vondráček odebral půl hodiny po smrti krev. Vzorek prokázal 10,5 milimolu draslíku na litr, což je vysoká hodnota. Matlachův závěr o podání draslíku označil Dobiáš za diletantskou interpretaci. Státní zástupce se na místě proti osvobozujícímu rozsudku odvolal. Proces tak zamíří k pražskému vrchnímu soudu.

Psali jsme: Osvobozena: Soud zprostil Věru Marešovou obžaloby z úmrtí v nemocnici…ZDE…

Pátek 22. ledna – Zcela nový odbavovací systém představil děčínský dopravní podnik. Nahradí tak systém starý více než deset let, ten nový vyšel na přibližně 6,7 milionu korun. Kromě toho, že bude schopen komunikovat s kartami krajské integrované dopravy, do které by se Děčín měl zapojit od začátku července, bude možné v autobusech dopravního podniku platit také bankovními kartami. Těmi bude možné platit nejen za jednotlivé jízdenky, ale využít je také jako časové jízdenky. Ty si bude možné koupit na speciálním portále. Využití platebních karet by mělo být možné od 1. dubna.