Sobota 3. října – Sobota patřila v děčínské zoo oslavám Mezinárodního dne zvířat. Mimo jiné probíhaly křtiny. Kotě kočky rybářské dostalo jméno Mikeš, malý mravenečník se pak jmenuje Olí. Dalšími oslavenci byla dvojčata kosmanů bělovousých, která získala skvělé adoptivní rodiče v hráčích HC Děčín a jména pak po výborných děčínských trenérech Ondřeji a Michalovi. Posledním zvířetem, které se dočkalo svého jména, byla samička kozorožce kavkazského, které vymyslely jméno děti navštěvující zájmové kroužky Zoo Děčín. Malé kůzle se od nynějška jmenuje Maruška.

Neděle 4. října – Na nejvyhledávanější místo Českého Švýcarska Pravčickou bránu proudí každoročně davy turistů. Velká část z nich přitom vystoupá k odbočce do lesa po frekventované silnici, ročně tudy projde na 150 tisíc lidí. Na zhruba čtyřkilometrové cestě budou provedeny zejména úpravy povrchů, v úseku podél silnice ke křižovatce turistických cest Tři prameny bude cesta upravena tak, aby návštěvníci nemuseli vstupovat na značně frekventovanou silnici. Celá oprava vyjde na více než sedm milionů korun a hotová by měla být v první polovině příštího roku.

O REKONSTRUKCI JSME PSALI ZDE…

Pondělí 5. října – První větší protest oznámili řidiči linkových autobusů, kterým se nelíbí jejich nízké platy. Ty se pohybují od 70 do 90 korun hrubého za hodinu. Odboráři proto sepsali Jabloneckou výzvu, která požaduje zvýšení platů alespoň na 1,75 násobek minimální mzdy. První protest je naplánovaný již na čtvrtek 15. října, kdy řidiči zapojení do protestu budou jezdit celý den v reflexních vestách. Podle odborářů je hlavním problémem nízkých mezd způsob, jakým se soutěží veřejné zakázky na zajišťování veřejné dopravy. V Jablonecké výzvě odboráři požadují revizi veřejných zakázek, aby rozhodujícím kritériem nebyla jen cena, ale mezi hlavními složkami by také měly být mzdy řidičů, a zároveň chtějí dialog s firmami a kraji. Pokud s nimi nebude nikdo jednat o zvýšení platů, jsou připraveni i stávkovat.

Úterý 6. října – Několik desítek policistů v úterý večer prohledávalo Jílové. Spolu se psovody totiž pátrali po lupiči, který večer přepadl tamní poštu. Protože při přepadení použil pistoli, dorazili do Jílového také policisté v kuklách a se samopaly. Doposud se pachatele, kterému mělo být od 17 do 20 let a měl mít blond kudrnaté vlasy, dopadnout nepodařilo. Při přepadení byla také lehce zraněna jedna pošťačka, kterou měl lupič udeřit pistolí.

POZNÁTE PACHATELE PŘEPADENÍ? VÍCE ZDE…

Středa 7. října – Správa železniční a dopravní cesty se pustila do největší investice do dopravní infrastruktury na Děčínsku za posledních mnoho let. Oprava nejdelší železniční trati na Děčínsku mezi Děčínem a Rumburkem, která bude trvat rok a čtvrt, vyjde na téměř 900 milionů korun. Jejím hlavním cílem je zvýšit komfort pro cestující, zrychlení cesty a také zvýšení bezpečnosti. Na několika nádražích připraví SŽDC prostor pro vybudování poloostrovních nástupišť, upraví přejezdy. Samotné stanice se pak dočkají nového osvětlení, čím chtějí železničáři snížit náklady na elektriku.

Ve středu začaly v Děčíně nové farmářské trhy. Ty mají na základě rozhodnutí děčínské rady města nového provozovatele. Ten slibuje, že se na jeho trzích nebudou vyskytovat prodejci ubrusů nebo záclon, zároveň chce pořádat i doprovodné akce.

NA TRZÍCH JSME SE BYLI PODÍVAT…

Čtvrtek 8. října – Kriminalisté odhalili organizovanou skupinu výrobců a distributorů drog. Ta působila na severu Čech. Šest lidí ve věku od 35 do 58 let obvinili kriminalisté z výroby a distribuce vysoce kvalitního metamfetaminu v řádech kilogramů. Uvedla to mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Hrozí jim až 18 let vězení. Pervitin vyrobený v Ústeckém kraji podle policie skončil jak na českém, tak na polském trhu. K výrobě drog podle kriminalistů skupina využívala polský lék Cirrus, který obsahuje pseudoefedrin. Léky si měli obvinění kupovat od Poláka, kterému platili jak v hotovosti, tak už vyrobenou drogou.

Pátek 9. října – Velký skandál bobtná v Technických službách Děčín, které pro Děčín zajišťují kompletní úklid města, svoz odpadu nebo provoz veřejného osvětlení. Kriminalisté zde totiž vyšetřují rozkrádání šrotu ve velkém. K jeho kradení mělo docházet poměrně dlouhou dobu a pachatelé si tak zřejmě přišli na poměrně velké peníze. Jen několik dní po návštěvě kriminalistů v technických službách spáchal sebevraždu ředitel firmy Emil Čvančara. Zda má jeho sebevražda nějakou souvislost s policejním vyšetřováním ale zatím není jasné. Policie nechce celý případ s ohledem na probíhající vyšetřování komentovat.

VÍCE ČTĚTE ZDE…