Pro někoho byly letošní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR důležitější než hokejové mistrovství světa, a jiné ponechaly v klidu. Ať patříte k té či oné skupině, pár střípků z jejich průběhu vás možná zaujme.

1) Nejstarším zvoleným poslancem v letošních volbách je Ing. Jiří Paroubek za ČSSD – 57 let a nejmladším David Kádner z Věcí veřejných – 33 let.

2) Nejstarším kandidátem byl Doc. Dr. Václav Šenkýř, CSc. za KSČM – 69 let a nejmladším Boris Dvořák z Věcí veřejných – 21 let.

3) Největší volební účast zaznamenala statistika v okrsku Labská Stráň na Děčínsku, kde představovala 85,88 procenta a nejmenší v Obrnicích na Mostecku, a to 35,7 procenta.

4) Největším „skokanem“ v Ústeckém kraji se stala MUDr. Patricie Kotalíková, kterou preferenční hlasy vynesly z jedenáctého místa na kandidátce TOP 09 na druhé.

5) Téměř dvanácti tisíci preferenčními hlasy poslali voliči do sněmovny děčínského Jaroslava Foldynu, který tak přeskočil Petra Bendu a poskočil ze šestého místa na třetí.

Čtěte také: KOMENTÁŘ: Je dobojováno, je doúčtováno

6) Mezi povoláními kandidátů bylo možné objevit například invalidního důchodce – modeláře, Legal Affairs Dorectora či politologa a hokejistu.

7) Jednou z nejmenších volebních místností v republice byl již tradičně obývací pokoj manželů Hriníkových v Nové Olešce na Děčínsku. Na domku vlála česká vlajka, na brance visela cedule s nápisem „Volební místnost“, uvnitř, v jednom z pokojů, byla umístěna urna, zástěna a volební komise měla k dispozici sedací soupravu. A Pavla Hriníková opět napekla něco dobrot.

8) Jeden z nejrušnějších průběhů měly volby ve Světci na Teplicku, kde „zaúřadoval“ opilý muž. K incidentu došlo přímo ve volební místnosti, kde podnapilý muž ničil vybavení a musela zasahovat policie. Výtržník skončil v policejní cele.

9) Živo bylo i v Žatci, kde jedna z voliček zazmatkovala a dlouho si myslela, že spolu s volebním lístkem vhodila do urny také svůj občanský průkaz. Čekala proto, až se urna otevře, ale doklad tam nakonec nebyl. Roztržitá paní ho našla doma v kabelce.

10) Na dalším z okrsků, také na Žatecku, nastalo pozdvižení poté, co volební komise postrádala jednoho svého člena. Když se nakonec muž se zpožděním dostavil, bylo zřejmé, že se posilnil alkoholem. Byl ale ještě natolik soudný, že se své funkce vzdal. Komise tak měla o jednoho člena méně.