Trýznitel psa Ronnyho u soudu
Okresní soud v Děčíně Ondreje Hována poslal v lednu 2019 do věznice s ostrahou na 21 měsíců. „Zranění způsobila na zdraví psa trvalé následky v podobě ztráty vidění a potíží při příjmu potravy. Týral zvíře zvlášť surovým a trýznivým způsobem, čímž spáchal přečin týrání zvířete a odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání 21 měsíců. Pro výkon trestu se zařazuje do věznice s ostrahou,“ uvedla soudkyně Vladimíra Kodatová.

Ondrej Hován u děčínského soudu
Trýznitel psa Ronnyho má strávit 21 měsíců za mřížemi. Proti rozsudku se odvolal

Makovice vydala svůj poklad
Polovina 60. let nebo předválečná doba? Nikdo nevěděl, jak dlouho byla měděná schránka skrytá v makovici, případně zda byla někdy otevřená.  „Zahřeji to po obvodu a uvidíme, jak to povolí,“ řekl s rozpálenou letovačkou v ruce klempíř Karel Kynl. Měděný tubus ale jen tak svůj poklad vydat nechtěl, ohni i úderům kladiva odolával přibližně patnáct minut.

Schránka z makovice věže jiřetínského kostela vydala svůj poklad.
FOTO: Makovice z věže jiřetínského kostela vydala svůj poklad

Bouře Eberhardt sfoukla Děčínsko
Bouře Eberhardt udeřila v celém Ústeckém kraji. Na Děčínsku a Šluknovsku ale hasiči měli, jak bývá při podobných událostech obvyklé, nejvíce práce. „Od nedělních 20 do pondělních 8 hodin jsme vyjeli v celém kraji k 227 zásahům kvůli odstranění spadlých stromů nebo větví. V okrese Děčín vyjely hasičské jednotky k 110 nahlášeným spadlým stromům a k 27 dalším událostem,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Vítr řádil v noci z neděle na pondělí 11. března i na Šluknovsku
FOTO: Bouře Eberhardt sfoukla Děčínsko. Zaměstnala hasiče a energetiky

Zoo má zase medvěda
Bruno vzorně ráno vlezl do transportní bedny, slupnul rybku s uklidňujícím přípravkem a po pětihodinové cestě pak v pořádku dorazil do Děčína. Zde už byla připravena těžká technika v podobě jeřábu, která pomohla s přenesením transportní bedny do výběhu k šubrům vnitřní expozice,“ uvedla mluvčí děčínské zoo Alena Houšková. Bednu jeřáb profesionálně zvedl přes skleněné zábrany expozice, kterou dříve obývali medvědi grizzly Helga a Sigfried. Ti v roce 2018 uhynuli.

Do děčínské zoo přivezli medvěda kamčatského Bruna.
FOTO: Zoo už má zase medvěda. Do Děčína dorazil Bruno

Opraví Dittrichovu hrobku
Rodina Dittrich patřila v 19. století k nejvýznamnějším průmyslnickým rodům na severu Čech. Její význam pro rozvoj Krásné Lípy připomněla v měsíci květnu výstava. Spolek Omnium zároveň začal s opravou unikátní rodinné hrobky. Prozatím jsou na programu záchranné práce a podepření stavby. Po desítkách let nezájmu a chátrání je totiž v žalostném stavu.

Dittrichova hrobka v Krásné Lípě.
FOTO: Oprava krásnolipské Dittrichovy hrobky brzy začne

Teplickou ulici rozkopali
V červnu začaly výkopy pro rekonstrukci vodovodu a kanalizace na Teplické ulici v Děčíně. Dělníci nejprve položili suchovody, tedy dočasné připojení pitné vody. To bylo v provozu do položení nového vodovodního potrubí. V následujících měsících vodárenská společnost vyměňovala samotný řad a starou kanalizaci. Kvůli rekonstrukci bylo nutné Teplickou ulici zcela uzavřít, objízdná trasa vedla podél nádraží na Podmokelskou ulici.

Křižovatka Teplické a Čsl. mládeže v Děčíně.
Děčín čekají problémy v dopravě. Od pondělí neprojedete Teplickou ulicí

Muž na sloupu zastavil vlaky
Mladík jen těsně unikl smrti již při cestě na nejvyšší místo sloupu. Okolo něj v trolejích totiž tekly tisíce voltů. Správci železnice elektřinu vypnuli okamžitě, jak se o jeho přítomnosti dozvěděli. Následovalo náročné přesvědčování policejních vyjednávačů. „Muž jsme sundali ze sloupu a odvezli jej na místní oddělení,“ uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová. Podle informací od policie byl muž v pátrání. Což potvrdil poté, co jej policisté ze sloupu snesli.

Na stožár na děčínském nádraží vystoupal muž, který hrozí sebevraždou
FOTO: Muž na sloupu s trolejemi v Děčíně zastavil vlaky na mezinárodní trati

Do cvičení se zapojila tisícovka záchranářů
Údolím Labe proudí v sobotu davy turistů. Krátce po 17. hodině ale celý kaňon proříznou sirény na hasičských zbrojnicích. Nedaleko Schöny, jen přes řeku od Hřenska, narazil vlak do půdního sesuvu. Hned první čísla vypadají děsivě. V plném vlaku z Děčína do Drážďan se zranilo 300 lidí. Během několika desítek minut se dávají do pohybu stovky aut záchranářů, hasičů i policistů a v nich téměř tisícovka lidí z obou stran hranice.

Nácviku záchrany lidí z plného vlaku se na česko - německé hranici zúčastnili také záchranáři, hasiči a policisté z Čech.
Vlak narazil do sesuvu půdy, zranilo se 250 lidí. Záchranáři měli cvičení

Lipová slaví úspěch! Je Vesnicí roku 2019
Čtrnáct vesnic, jedna za každý kraj, se setkalo v září v Luhačovicích, kde se konalo vyhlášení celostátního kola soutěže Vesnice roku. Po více než 20 letech nejvyšší vítězství opět putuje na Šluknovsko, tentokrát do Lipové. „Je to neskutečné. Emoce se mnou šijí, je to nádhera. Kdyby mi někdo řekl, že vyhrajeme celostátní kolo, tak mu odpovím, že je to jen sen,“ řekl rozesmátý starosta Lipové Pavel Svoboda přímo z Luhačovic. Stejně jako s vítězství v krajském, tak i s vítězstvím v celostátním kole je spojena finanční odměna, kterou Lipová využije na další svůj rozvoj.

Oslavy titulu Vesnice roku v Lipové.
FOTO: Lipová slavila zisk titulu Vesnice roku ve velkém stylu

Za únik fenolu padla obvinění
Policisté museli při vyšetřování vyslechnout desítky svědků, mezi nimi také lidi zasažené na konci dubna 2018 únikem fenolu. „Prvním z obviněných je pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání toxické látky fenol v rozporu s platnými pracovními předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání fenolu z autocisterny do zásobníku,“ uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Další dva lidi policisté obvinili proto, že jako nadřízení nedbali všech potřebných kontrol.

Při úniku fenolu v děčínské chemičce Chemotex se zranilo téměř dvacet lidí.
Za únik fenolu v děčínské chemičce padla obvinění. Při nehodě zemřeli dva lidé

Nad Hřenskem se znovu po 77 letech rozezněly dva zvony
Poprvé od roku 1942 bylo možné slyšet ve Hřensku zvuky dvojice zvonů. V listopadu je do zvonice vyzvedl Petr Rudolf Manoušek, který je autorem řady nových zvonů také na Děčínsku. Poprvé se nad Hřenskem rozezněly první adventní neděli 1. prosince. Slavíme 30 let svobody. A zvony jsou poslové svobody,“ řekl generální vikář Martin Davídek krátce před tím, než se posvěcené zvony vznesly do výšky do věže. Ta je tak po 77 letech znovu kompletní. Jeden z dvojice zvonů byl totiž v roce 1942 odvezen a roztaven pro válečné potřeby Třetí říše.

Hřensko má v kostele opět dva zvony.
FOTO: Nad Hřenskem se znovu po 77 letech rozezní dva zvony

Kytlice se chlubí zbrojnicí
Pohádkový příběh dobrovolných hasičů z Kytlic se zdá být nekonečný. Ještě před sedmi lety zde žádní nebyli. Postupem času si pořídili vybavení a první auta. Nyní se mohou radovat ze zbrusu nové zbrojnice, která svou podobou připomíná dřevěnou chalupu. Zapadá tak do rázu Lužických hor, které jsou lidovou architekturou proslavené. „Je to úžasné, především kvůli lidem. Když jsme měli zásahy v počasí, kdy sněží, kluci se vrátili mokří. Když jsme měli za dvě hodiny výjezd, museli do mokrého oblečení. Teď se mají kde usušit,“ neskrýval svou radost při slavnostním otevření nového zázemí velitel kytlických hasičů Jan Havránek.

Kytlice mají novou hasičskou zbrojnici, vypadá jako chalupa
FOTO, VIDEO: Nová zbrojnice kytlických hasičů vypadá jako chalupa