Díky novele zákoníku práce musí městské úřady přijmout všechny členy volební komise do pracovního poměru. A to i přes to, že práci budou vykonávat pouhé dva dny. Navíc ještě za ně musí odvádět zdravotní pojištění.

Jak budou postupovat v situaci, kdy člen komise už má jedno zaměstnání a s volbami mu přibude další, si obce zatím nevědí rady.

„Čekáme na pokyny Ministerstva financí České republiky. V každém případě budeme postupovat v souladu s platným zákoníkem práce,“ uvedla Romana Silvarová, mluvčí magistrátu v Děčíně.

Městský úřad bude muset zaměstnat všechny členy komisí, jak přikazuje novela. Pro město to znamená pouze více papírování. „Pokladna města tím nebude nijak zatížená, protože odměny členům okrskových volebních komisí hradí stát,“ řekla Silvarová.

Ve Varnsdorfu jsou připraveni i na situaci, že by nenaplnili potřebný počet míst. „Starosta Josef Poláček je doplní výběrem z řad pracovníků Městského úřadu nebo studentů či důchodců. Jinak zaměstnáme všechny členy komisí přesně tak, jak káže novela. Těch bude minimálně sedmdesát šest v celkem třinácti volebních okrescích včetně jednoho ve Studánce,“ uvedl tajemník Městského úřadu Lubomír Samuel.

V praxi to znamená, že městský úřad v pátek před volbami zaeviduje všechny členy volební komise jako své zaměstnance, v týž den je přihlásí ve zdravotní pojišťovně. V pondělí po volbách je bude muset odhlásit.

Při posledních volbách si člen komise přišel na osm set korun, předseda na jeden tisíc a zapisovatel jedenáct set korun. Pro letošní volby zatím Ministerstvo financí České republiky výši odměny pro členy komise zatím nestanovilo.

Zvýšení odměn, která se za posledních deset let nezněmila, se členové jen tak nedočkají. Naopak, za víkendovou práci si vydělají méně, protože si z odměny budou muset hradit i část zdravotního pojištění, které je dané zákonem ve výši čtyř a půl procenta.