A dost! Děčínskému magistrátu právě došla trpělivost s vandaly, likvidujícími jeden kontejner za druhým. Na popud primátora Františka Pelanta se teď proto na jejich ostrahu důrazněji zaměří městská policie.

Nelehký úkol

„Primátor města dal pokyn městské policii k zvýšeným kontrolám stanovišť separovaného odpadu,“ uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.
Strážníky přitom nečeká vůbec lehký úkol. Na území Děčína je totiž více než dvě stě stanovišť s kontejnery!

Vandalové navíc mohou udeřit kdekoliv. Jen během jedné noci zapálili na Starém Městě tři kontejnery s papírem. V jednom případě dokonce nechybělo mnoho a mohl chytit také přilehlý panelák.

„Budeme si mnohem intenzivněji všímat nádob na separovaný odpad. A samozřejmě se zaměříme na lokality, kde k podobným věcem opakovaně dochází,“ řekl mluvčí strážníků Tomáš Pavlík.

Jednoho chytili

Strážníkům se v minulosti již jednoho pachatele opakovaných požárů popelnic podařilo chytit.

Žháři přitom svou chvilkovou „zábavou“ způsobují nemalé škody. Jedna nádoba na separovaný odpad vyjde na přibližně deset tisíc korun.

Kromě popelnic si vandalové berou na paškál také odpadkové koše.

„Odpadkové koše často nacházíme hozené někde v křoví, pokud nejsou rozbité, vracíme je na své původní místo,“ vysvětluje vedoucí odboru místního hospodářství a majetku města Tomáš Martinček. Pravidelné ničení se nevyhne ani košům na psí exkrementy, kdy vandalové utrhnou schránku na pytlíky. Vandalové nezůstávají pouze u ničení a vysypávání odpadkových košů, často ničí také lavičky a informační tabule v parcích nebo městskou zeleň.