Chovatele drobného hospodářského zvířectva nečeká s prosincovou změnou vlakových jízdních řádů na nic příjemného. České dráhy totiž zruší přepravu živých zvířat bez doprovodu jejich majitelů. Přitom služby ČD Kurýr využívaly pro přepravu v tuzemsku i zahraničí tisíce chovatelů. Naštvaní jsou i ti na Děčínsku.

„Myslím si, že to chystané ukončení přeprav je pro všechny majitele drobného hospodářského zvířectva hodně špatnou zprávou. Sám jsem čas od času těchto služeb využíval. Věnuji se totiž chovu slepic a některé nákupy či prodeje jsem uskutečnil právě tím, že jsem je posílal a nebo nechal posílat vlakem,“ zlobil se Roman Řehák z České Kamenice.

Přepravu živých zvířat před časem zrušila Česká pošta. Proto chovatelé byli rádi, že jim tuhle službu nabízela služba ČD Kurýr.

„Těch důvodů, proč už nebudeme tyto přepravy zajišťovat, je více. Jedním z těch hlavních ale zůstává fakt, že stávající veterinární nařízení a na ně navazující další předpisy požadují vybavenost, kterou naše vagóny nemají. Museli bychom do vozů například nainstalovat klimatizaci a vytápění. Dalším požadavkem je, aby tuto službu zajišťovali pouze speciálně proškolení lidé, což by v našem případě představovalo uspořádat jakési vzdělávací kurzy pro nejméně tisícovku zaměstnanců,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Pokud by chtěli železničáři službu ČD Kurýr zachovat, museli by pořídit vybavenost požadovanou domácí i evropskou legislativou za desítky milionů korun.

„Chovatele zrušením přeprav moc nepotěšíme, ale potřebné miliony musíme spíš vynaložit na obnovu vozového parku určeného pro osobní vlakovou dopravu. Kdybychom na druhou stranu službu zajišťovali dál bez splnění všech požadavků a norem, vystavují se České dráhy citelným pokutám,“ dodal Joklík.

Smůlu budou mít nejen samotní chovatelé, ale i mnozí organizátoři výstav drobného hospodářského zvířectva. Holubi, králíky, slepice a další domácí zvířata tam v mnoha případech posílali jejich majitelé zásilkovou službou.

„Zrušení této služby nám život zkomplikuje,“ tvrdil českokamenický chovatel slepic František Roll. Nedokáže si dost dobře představit, že by kvůli každé nové nosnici, kterou by chtěl pro svůj chov získat, pocestuje třeba až na Moravu. Jet tam autem, to by se hodně prodražilo.

„Sám jsem dosud službu ČD Kurýr využíval. Byl jsem s ní naprosto spokojený a stejně tak i mnozí moji známí. Myslím, že podmínky přepravy zvířat jsou dány tím, do jaké přepravky zvíře dáte. Dneska jsou například pro psi i kočky běžně k mání takové přepravky, do kterých můžete dát dost pití i krmiva. V tom tedy problém ani v nejmenším nevidím,“ lituje zrušení přepravních služeb po železnici Rostislav Zajíček z Dobkovic. Sám vedle jelení zvěře a pštrosů, kteří se samozřejmě kurýrní službou po železnici nemohli ani dosud přepravovat, chová více než tři sta papoušků. Některé své opeřence posílal k dalším zájemcům o chov právě vlakem. A stejnou cestou získával i nové jedince.

„Znám i lidi, kteří pravidelně posílají na výstavy a nebo na burzy akvarijní rybičky. Jejich chov je pro ně nejen koníčkem, ale prodejem si i přivydělávají. Pokud by museli zásilky někam daleko vozit, zřejmě se této zálibě i podnikání nejspíš přestanou věnovat. Je to škoda,“ dodal Zajíček

Bez obav mohou zřejmě zůstávat chovatelé žížal a dalších bezobratlých tvorů. Byť jde o živočichy, jsou považováni za věc. Mohou tedy s využitím služeb ČD Kurýr cestovat kam je libo.