„Není to tak, že by krev nebyla vůbec, ale stane se, že v těchto dnech je nedostatek krve některých skupin. Lidé jsou na dovolených a tolik jich k odběrům nepřichází,“ řekl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní a. s., pod kterou obě nemocnice spadají.
Vondra vysvětlil, že by se sice mohlo zdát, že krevních zásob je dostatek, protože se o prázdninách a v době dovolených méně operuje, ale nemusí tomu tak vždy být. „V letních měsících je zase více úrazů a nehod, při kterých spotřeba krve stoupá,“ vysvětlil. Vondra.

I když Masarykova nemocnice nemohla v kritické chvíli děčínské vypomoci, ta se s problémem vypořádala. „Jsme moc rádi, že máme tak skvělé dárce, kteří okamžitě přišli, byly jich čtyři desítky a všem moc děkujeme,“ řekla vedoucí laborantka děčínské transfúzní stanice Zdena Věříšová.

Pro personál transfuzní stanice to znamenalo téměř mravenčí práci. Z databáze dárců bylo třeba vytáhnout ty, kterým uplynula tří měsíční lhůta potřeba k regeneraci organismu po předchozím odběru. Navíc bylo třeba vybrat ty, kteří mají právě tu skupinu, jíž nemocnice potřebovala.

„Byla to asi stovka jmen, nejprve jsme oslovili zdravotníky a ti bez váhání kývli a přišli, pak jsme každému dalšímu dárci telefonovali, “ popsala akci Věříšová. K jejímu údivu odběr neodmítli ani ti dárci, kteří měli volno. „Mnohé z nich jsme zastihli při čerpání jejich zasloužené dovolené a přesto neváhali a projevili ochotu přijít a darovat krev. Přitom to pro ně byl jeden ztracený den z dovolené a to si opravdu zaslouží velké poděkování,“ chválila Věříšová.

Děčínské nemocnici se po dlouhých letech stalo, že by se jí právě o prázdninách nedostávalo krve. „Byla to náhoda, že právě v červenci se tu sešli pacienti na operacích a potřebovali větší množství krve,“ řekl primářka transfuzní služby Jana Ullrychová. Dodala, že to ale není výjimečná situace, že stejně jako postupovali její podřízení v tomto týdnu, postupují několikrát do roka. „Mimo prázdniny a dovolené je ale mnohem snazší dárce sehnat,“ upozornila.

Pod Krajskou zdravotní a. s. patří kromě děčínské a ústecké nemocnice, ještě chomutovská, teplická a mostecká. Ani v jedné z nich se nepotýkají s nedostatkem krve, chomutovská navíc dodává i do jedné z pražských nemocnic.

„Žádný prázdninový provoz v transfuzních stanicích neběží, odběry se dělají podle plánu, jen se občas stane, že někdo nepřijde, protože je na dovolené,“ poznamenal mluvčí Vondra.