Chybějící policisté trápí Děčínsko. Je jich tak málo, že například dopravní policie má během nočních služeb vždy jen jednu posádku v okrese. Nedostatek sil ale panuje i na obvodních odděleních.

Policii se dlouhodobě nedaří naplnit tabulková místa, která na Děčínsku má. Dohromady by v regionu mělo sloužit více než 420 mužů a žen v uniformách. „Aktuálně nám chybí k naplnění všech míst 28 policistů,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jana Slámová.

Problémy se projevují prakticky na všech odděleních. Například dopravní policie má při nočních službách k dispozici jen jednu výjezdovou hlídku. Pokud se stane například v Děčíně banální nehoda, u které je nutná účast policie, a služba padne ten den na rumburské policisty, musí urazit tam a zpět téměř sto kilometrů. To jim zabere spoustu času, což se může projevit ve chvíli, kdy se stane najednou více podobných nehod na různých koncích okresu.

Starostové především menších obcí a měst se obávají rušení malých obvodních oddělení. Z policejní mapy by podle starostů mělo zmizet třeba to ve Velkém Šenově, které je jediným policejním oddělením v západní části Šluknovska.

„Chtějí nám zrušit nemocnici, chtějí nám zrušit policii. Co nám tady zůstane? To tu máme zůstat úplně bezprizorní? To je trošičku nedomyšlené. Věřím, že budou přemýšlet rozumně a oddělení nám tu nechají,“ je naštvaná starostka Velkého Šenova Marcela Boháčová.

O záchranu policejního obvodu bojovali v Šenově už před dvanácti lety, tehdy se však jeho zrušení podařilo zabránit. „My si nemůžeme vypomoci městskou policií, kterou nemáme a nemůžeme si ji ani dovolit,“ vysvětlila Boháčová. Šenovští policisté zasahují od Severní v Lobendavě přes Dolní Poustevnu až po Mikulášovice. Pokud by obvodní oddělení v tomto přibližně dvoutisícovém městě nebylo, museli by sem jezdit policisté ze Šluknova. To by v některých případech znamenalo prodloužení dojezdových časů až na dvojnásobek.

„V současné době probíhá podrobná analýza bezpečnostní situace s přihlédnutím k regionálním specifikům jednotlivých Územních odborů Policie ČR,“ informovala policejní mluvčí Jana Slámová s tím, že se krajské vedení policie snaží zefektivnit výkon služby na základních útvarech a zajistit dostupnost služeb pro všechny občany kraje.

Obzvláště nepříjemné by případné zrušení obvodního oddělení ve Velkém Šenově bylo například pro Dolní Poustevnu ležící přímo na hranicích s Německem, která už před lety přišla o cizineckou policii. „Nevím, jak se my coby samosprávy máme snažit zvelebovat pověst výběžku, když nám takhle hází klacky pod nohy,“ rozčílil se starosta Dolní Poustevny Robert Holec.

„Veškeré záměry týkající se možné reorganizace jsou průběžně projednávány se zástupci místních samospráv. V žádném případě však nejde o snižování počtu policistů,“ dodala Slámová. Podle informací starostů by se totiž policisté v případě zrušení obvodního oddělení měli přesunout na jiné útvary v rámci Šluknovského výběžku. Tyto záměry by ale podle Holce policii nemusely úplně vyjít a mohlo by dojít ke skutečnému oslabení policie na Šluknovsku.

„Jak jsem mluvil s některými šenovskými policisty, tak by raději od policie odešli, než aby dojížděli na druhý konec výběžku,“ obává se starosta Dolní Poustevny nejhoršího možného scénáře.