Až třicet tisíc korun za pohřeb platí lidé na Děčínsku. Takový pohřeb je výpravný a zpravidla si ho objednají velké rodiny.

„Bohaté pohřby nechávají vypravit romské rodiny, které své nebožtíky opravdu pohřbívají s velkou úctou,“ řekl Michal Janek z Děčínské pohřební služby.

Jenže existují i lidé, kteří si drahý pohřeb nemohou dovolit a dokonce i tací, kteří zemřou bez rodiny a peněz. O ty se musí postarat radnice a vypravit tak zvaný sociální pohřeb. I v letošním rozpočtu na ně mají připravené peníze.

„Tomuto úkonu se říká tichá kremace. Pro nebožtíka je vypravena rakev, ve které se tělo spálí a urna s popelem pak zůstává ještě jeden rok uložena v našem pohřebním ústavu, kdyby se o popel zesnulého přeci jen přihlásila rodina nebo známí. Když se tak nestane, urna se uloží do společného hrobu,“ uvedl Stanislav Cink z Pohřební služby Astra, která zajišťuje sociální pohřby pro město Rumburk. O těchto případech se městský úřad dozvídá většinou od Lužické nemocnice, policie nebo přímo od Pohřební služby.

Sociální pohřby

V Rumburku na tento rok na sociální pohřby vyčlenili téměř dvojnásobek loňské částky.

„Počítáme s nárůstem sociálních pohřbů. Za jeden takový pohřeb jsme v loňském roce zaplatili 7500 korun. V letošním roce se tato částka zvýší na 8000 korun. V našem městě provozujeme azylový dům s kapacitou dvaceti lůžek, kde se koncentrují lidé bez majetku a často i bez rodiny,“ vysvětlila Dagmar Žáková mluvčí rumburského úřadu.

V dnešní době je pohřeb pro mnoho lidí nákladná záležitost. Dříve stát přispíval pozůstalým částkou pět tisíc korun. Dnes už to tak není.

„Sociální pohřby se u nás týkají většinou opuštěných lidí z okolních vesnic. Stává se také, že zemře člověk, který k nám přijede z jiného města. V takových případech pohřeb zařizuje také úřad v místě úmrtí člověka. Nedávno jsem dokonce zařizoval pohřeb bezdomovce, který nakonec přišla zaplatit jeho sestra,“ řekl Petr Rulík majitel Pohřební služby v České Kamenici.

Město zaplatí skoro deset tisíc korun

Do kaple varnsdorfského hřbitova ukládají ostatky lidí pohřbených na útratu města. „Loni jsme takto pohřbili šest lidí,“ upřesnila mluvčí radnice Romana Macová. Za jeden takový pohřeb radnice zaplatí zhruba osm tisíc korun. Pro letošní rok z rozpočtu počítají s částkou přes čtyřicet tisíc korun. Sociální pohřby pro ně zajišťuje Pohřební ústav Kamélie.

Také v Děčíně mají největší podíl na sociálních pohřbech chudí a opuštění lidé. V loňském roce zaplatila radnice celkem devatenáct sociálních pohřbů.

Pro letošní rok počítá s mírným zvýšením, proto vyčlenil ze svého rozpočtu na dvě stě tisíc korun. Za jeden sociální pohřeb zaplatí město Děčínské pohřební službě nebo Pohřebnímu ústavu Zvěřina, se kterými spolupracuje, přibližně devět tisíc korun.

LENKA KOPSOVÁ