Na odboru sociálních věcí děčínské radnice se před časem objevil muž, který srdceryvně popisoval nezáviděníhodnou situaci, v níž se ocitla jeho rodina. Manželka byla na mateřské s dvojčaty, která nemohla kojit, protože měla rakovinu prsu. Děti proto musela přikrmovat umělou mléčnou výživou, ale na její nákup peníze neměli.

„Proto také přišel žádat o mimořádnou finanční pomoc. Dostal tenkrát tisícikorunu, ale po týdnu si přišel pro další peníze. I když žadonil způsobem, že by oko nezůstalo suché, začal se nám ten jeho příběh zdát poněkud divný a tak jsme se o jeho souvislosti začali zajímat blíže. Zjištěná pravda byla dost šokující,“ vzpomínala na událost vedoucí oddělení dávek sociální péče Venuše Říhová.

Z děčínské radnice putovaly elektronickou poštou dotazy na mnohé další městské úřady. I tam „nešťastný otec“ s líčením bolestné rodinné situace požadoval mimořádnou finanční pomoc a většinou uspěl. Nějakou dobu trvalo, než vyšlo najevo, že putoval po republice coby celostátně hledaný podvodník.

Lidé bez pomoci nezůstanou

Systém státem vyplácených sociálních dávek, příspěvků a podpor je nastavený tak, že v nejsvízelnějších životních situacích bez finanční pomoci lidé v nouzi nezůstanou. Dobře to vědí vykukové, kteří by si pro podobnou mimořádnou podporu chodili nejraději každý týden.

„Ty podmínky poskytnutí peněžní nebo hmotné pomoci jsou poměrně přesně vymezené. Jenže samozřejmě počítají i s individuálním přístupem k jednotlivým žadatelům. Nikdo nemůže předvídat, co se mu může v životě přihodit a jaké z toho bude mít postižení následné nepříjemnosti. Proto každý případ musíme posuzovat zvlášť, ale zároveň musíme být obezřetnější právě proto, že snahy o zneužití takové pomoci nebývají ojedinělé,“ připomněla Venuše Říhová.

Od počátku letošního roku do konce září vyplatil odbor sociální péče děčínského magistrátu na mimořádných peněžních dávkách skoro dvě stě tisíc korun.

Nákup dárků není nouzí

Mnozí lidé, byť by je jejich mimořádná životní situace k žádosti o poskytnutí finanční pomoci opravňovala, se snaží s nastalými problémy vypořádat sami. Není ale málo žadatelů, kteří se stali už známými a peněz se opakovaně dožadujícími klienty. Potvrzují to zkušenosti z některých radnic v děčínském regionu.

„Přicházejí s nejrůznějšími legendami, jak jsou na tom jejich rodiny špatně, že nemají doma ani korunu na běžné potraviny a nebo musí doplatit vysokou spotřebu elektřiny či plynu. Argumentují i nutností koupit si uhlí na zimu a podobně. Když chceme všechny ty jejich nutné výdaje doložit, mění taktiku a mají jiné výmluvy, kterými se snaží alespoň nějakou finanční podporu získat,“ připomněla vedoucí hospodářsko správního odboru městského úřadu v České Kamenici Marie Palečková.

S blížícím se časem vánočních svátků se s největší pravděpodobností mezi důvody žádostí o poskytnutí finanční pomoci objeví i nedostatek peněz na nákup dárků.

„Jsou to často dojímavé příběhy převážně starostlivých babiček, u kterých se dá bezradnost situace pochopit. Ale skutečně argument o nedostatku peněz na pořízení vánočních dárků třeba pro vnoučata není zákonem daným důvodem k poskytnutí mimořádné finanční pomocí,“ dodala Marie Palečková.