„Jsou to jen některé z projektů, na které žadatelé chtějí získat finanční dotace z Programu rozvoje venkova. Těch žádostí se sešlo osmnáct, což je v historii našeho mikroregionu rekordní počet,“ vysvětlila Dana Dudková z Místní akční skupiny (MAS) Šluknovska. Její výběrová komise bude druhý říjnový pátek posuzovat všechny přijaté žádosti.

Nebude to ale snadné rozhodování, protože je možné rozdělit necelých šest milionů korun a nositelé projektů požadují skoro sedmimilionovou dotaci.

Nejvíce peněz, skoro dva a půl milionu, chtějí na pořízení nejrůznější mechanizace získat zemědělci. Jde například o nákup nového traktoru se sníženou spotřebou pohonných hmot, který chce koupit soukromý zemědělec ve Velkém Šenově. Farmář v Dolních Křečanech by si zase chtěl z dotačních peněz pořídit shrnovač píce, finanční podporu na nákup ovíječe píce požaduje zemědělec v Krásné Lípě.

„Z dotačního Programu rozvoje venkova je možné podpořit i zakládání nových menších podniků a nebo rozvoj těch stávajících. To se týká například vybavení grafického studia ve Varnsdorfu, jeden z krásnolipských podnikatelů v oblasti cestovního ruchu požádal o dotaci na rekonstrukci staršího objektu, ve kterém chce přestavbou zřídit půjčovnu sportovního vybavení,“ uvedla Dana Dudková. K netradičním žádostem patří společný projekt svazku čtyř obcí, které chtějí peníze na pořízení a instalaci sněhových sítí.