Přednost vyrovnanému hospodaření před zadlužeností chtějí dávat radnice v děčínském regionu. Naznačuje to i výběr investičních a dalších akcí připravovaných na příští rok. Mezi priority budou patřit především výdaje, které přinesou další zlepšení stavu infrastruktury jednotlivých míst.

„Pro obyvatele našeho města je dobrou zprávou, že na základě rozhodnutí řídícího výboru Regionů soudržnosti Severozápad NUTS II může Děčín od příštího roku na své investiční a další rozvojové záměry čerpat celkovou dotaci 562 milionů korun. S využitím těchto finančních prostředků se počítá postupně až do roku 2013,“ uvedl děčínský primátor Vladislav Raška.

Vedle rozestavěných staveb se prioritními investicemi v příštím roce i dalších letech stranou akce, které jsou součástí děčínského Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM).

„Půjde například o revitalizaci parku na Mariánské louce a zámeckých zahrad. Další akcí je zahájení přestavby Atlantiku na knihovnu a multimediální centrum,“ připomněla některé z chystaných investic Eva Šmídová z ekonomického odboru děčínského magistrátu. K dalším plánovaným akcím v rámci IPRM patří obnovy sportovišť a modernizace učeben několika základních škol.

Každoroční kapitálové výdaje Varnsdorfu se pohybují ve výši okolo šedesáti až sedmdesáti milionů korun ročně. S podobnou částkou bude kalkulovat i nově sestavovaný rozpočet.

„Plán hospodaření v příštím roce se bude samozřejmě odvíjet od požadavků jednotlivých odborných útvarů radnice a následného projednávání v orgánech města. V této chvíli ale zatím nepočítáme s úhradami investic prostřednictvím bankovních úvěrů a nebo půjček,“ reagoval varnsdorfský starosta Josef Poláček.

Varnsdorf si v poslední době půjčoval například na výstavbu knihovny a opravu průmyslovky.

„Půjčené peníze jsme ale v podstatně nevyužili a naopak už začínáme s předstihem splácet i některé dlouhodobější úvěry, které jsme si vzali na naši nemocnici. Zadluženost města je tak díky dobrému hospodaření a vytváření vlastních finančních rezerv minimální,“ poznamenal starosta Poláček.

V dalším období se Varnsdorf chce soustředit zejména na pokračující revitalizaci městských sídlišť. Na obnovení a rozšíření jejich vybavenosti bude chtít město získat peníze z dotačních programů.

S dotacemi při sestavování nových rozpočtů počítají i další města a obce v děčínském regionu. Platí to i v případě Rumburku, který počítá s tím, že v příštím roce bude hospodařit s částkou zhruba dvě stě milionů korun.

„Předpokládané investiční výdaje by se měly pohybovat okolo čtyřiceti milionů korun, v rozpočtovém výhledu očekáváme získání sedmadvacetimilionové dotace,“ vysvětlil rumburský starosta Jaroslav Sykáček. Konkrétní investice čeká ještě schvalovací proces v orgánech města.

Finanční prostředky získané z nejrůznějších dotačních fondů a programů se hodí i Šluknovu. Město ale zároveň může požadovat dotace pouze v takovém rozsahu, aby k získaným prostředkům mohlo přidal vlastní finanční podíl.

„Nechceme se příliš zadlužovat. Před lety jsme s pomocí úvěru financovali výstavbu skoro tří desítek bytových jednotek a v poslední době jsme si půjčili peníze na rekonstrukci zámku,“ připomněl starosta Milan Kořínek. Dodal, že získané dotační peníze pomáhají šluknovské radnici uskutečnit investice, které by město z vlastních prostředků nemohlo v plné výši hradit.

„Problémem bývá ale aktuální kurz koruny vůči euru a dalším měnám v čase poskytnuté dotace. Z norských fondů na obnovu zámeckého parku jsme získali dotaci, na které jsme v důsledku silné české měny prodělali řádově několik set tisíc korun. Ty musí město doplatit ze svého rozpočtu,“ dodal šluknovský starosta.